1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun

Tüm okuyucularımızın, çalışarak kutladıkları sözde bayramları kutlu olsun.

1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun
30 Nisan 2020 - 20:33 - Güncelleme: 01 Mayıs 2020 - 17:16

Karaman Valisi Fahri Meral

“Her geçen gün gelişmekte olan ülkemizin büyümesi, ilerlemesi ve hedeflerine ulaşmasında, emek ve alın terleriyle önemli pay sahibi olan işçi ve emekçi kardeşlerimizin, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü” tebrik ediyorum. Özverili çalışmalarıyla ilimizin ve ülkemizin gelişme ve kalkınma hamlelerine büyük katkı sağlayan, üretimin en önemli unsuru olan işçilerimiz ülkemizin barış, huzur ve refah ortamına erişmesinde önemli rol oynamaktadırlar.
 
Millet olarak çalışmanın, üretmenin, hayatımızı üreterek kazanmanın kutsallığına, alın teri ve emekle kazandığımız gelirin bereketine inanıyoruz. Çalışarak elde ettiğimiz kazanç kıymetlidir. Bu kazancın kıymeti, iç huzurumuzu tesis eden en önemli vicdani kanaatler arasında yer almaktadır.
  Bu anlamda çalışanın, emek ve güç sarf edenin hakkının “alın teri kurumadan” ödenmesi, inancımızda çok büyük hassasiyetle emredilen hükümlerin başında gelmektedir.
 
Dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronavirüs salgının önlenmesi ve durdurulmasına yönelik olarak ilimizde de genel hayatımıza yönelik tüm tedbirleri alarak titizlikte uygulamaya devam ediyoruz. 
  İlimizde işçisiyle işvereniyle birlik, beraberlik ve dayanışma içinde sürdürülen huzurlu bir çalışma hayatına katkıları ve yaşanan bu zorlu süreçte alınan tedbirlere azami riayet eden hemşehrilerime teşekkür ederim.
 
Çalışma hayatımızda birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma inancımızı daha da güçlendirmeye vesile olması dileğiyle; Ülkemizin bugünkü ekonomik gücüne sahip olmasında emekleri bulunan, alın terleriyle gece gündüz özveriyle çalışıp üreten vatandaşlarımızın, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlar, aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu günler dilerim” 

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bir şenlik havasında kutlanmasından ötürü ''İşçi Bayramı'' olarak bilinen bugünün, el emeği, kol ve beyin gücü ile üretenlerin değerinin anlaşılmasına vesile olmasını diliyorum. İş hayatının adaletli, özgürlükçü, katılımcı, rekabetçi ve teşvik edici bir iklime ve hüviyete kavuşması; kuşkusuz çalışanlarımızın fedakârlıklarıyla daha da belirgin ve görünür hale gelecektir. Dayanışmanın güzellikleri, yardımlaşmanın ayrıcalıkları ve kardeşlik bağlarının vazgeçilmezliği işçilerimizin destekleriyle güçlenecek, dolayısıyla zafiyet içinde bulunan toplumsal huzur her şeye rağmen belini doğrultacaktır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü´nü kutluyor; Milletimizin çalışma hayatının tüm katılımcılarına, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver

“Emekçilerin üretimden gelen güçlerini kullanıp işçi sınıfının çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi adına dayanışma içinde olduğunu göstermek, eşitlik taleplerini seslendirmek ve alın terlerinin karşılığını alabilmek için her yıl meydanlara çıkarak coşkuyla kutladığı emekçi dayanışmasının sembolü 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.
 
Belki de dünyada ilk kez meydanlarda kutlanamayacak olan 1 Mayıs’ı, bu yıl; salgının negatif sonuçlarının çoğunlukla işçi ve emekçi sınıfının sırtına yüklendiği bir ortamda karşılıyoruz. Hayatları pahasına çalışmak zorunda olan ve buna rağmen işten atılma, ücretsiz izin gibi tehditlerle karşı karşıya kalan işçi ve emekçiler, saray hükümetinin göstermelik tedbirlerinde de kendilerine yer bulamıyorlar.
 
İşsizliğin tavan yaptığı bir dönemde zaten birçok sorunla boğuşan; çalışma hayatına ilişkin tüm tehdit ve baskılara rağmen emek mücadelesi veren işçi ve emekçiler, tüm bu olumsuzlukların yanında 2020 yılının 1 Mayıs’ını çok ağır koşullar altında karşıladı. Giderek yıkıcı hale gelen ekonomik krizin sonuçlarıyla kuşatılan ve tüm krizlerin bedelini ilk ödeyen sınıf olan işçi ve emekçiler bu yıl 1 Mayıs’ı ne yazık ki kazanılmış haklarının savunması ve eşit işe eşit ücret talepleri için değil; evine aş/ekmek götürebilme telaşıyla karşılıyor.
 
Fakat tüm bu ağır koşullar altında dahi, saray hükümetinin gerekli önlemleri almadan sessizce izleyip siyasi rant arayışında olduğu bir dönemde; işçi ve emekçilerin sömürüsüz, sınıfsız, savaşsız bir dünyada bütün insanların kardeşçe ve dayanışma içinde yaşaması mücadelesine kimse engel olamayacaktır. Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle barış, özgürlük, demokrasi, hak, hukuk, adalet taleplerimiz ve sömürüsüz, insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam hakkı için meydanlara çıkamayacağız fakat, Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün olduğu gibi bugün de yarın da tüm işçilerin ve emekçilerin haklarını savunmaya, onlarla omuz omuza mücadele etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle emeği ve alın terini yok saymak isteyen anlayış karşısında birlik olan işçilerin, emekçilerin ve tüm üretenlerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü yürekten kutluyorum. Yaşasın 1 Mayıs!

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı

“Bugün işçilerimizin alın terinin kutsal olduğunu bir kez daha hatırladığımız özel günlerden birisidir. Bizler millet olarak alın terinin önemini ve kutsallığını bilen, geçmişten bu yana bütün insanlığa örnek bir dayanışma kültürü yaşatan büyük bir medeniyetin temsilcileriyiz. 
 
Bu vesileyle, tüm gayretleriyle evine helal lokma götürebilmek için gece gündüz demeden çalışan, milletimizin refahı için alın teri döken, ülkemizin ilerlemesinde pay sahibi olan işçi kardeşlerimizin tüm dünya ile beraber birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma günü olarak kutlanan bu özel günü kutluyor, aileleriyle birlikte huzurlu ve mutlu bir ömür diliyorum”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül

“Emeğin ve emek verenlerin dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs, işçi ve emekçi kardeşlerimizin seslerini duyurdukları, birlik ve beraberlik içerisinde hak arayışlarını dile getirdikleri özel bir gün haline gelmiştir. 
Kuşkusuz ülkemizin kalkınma yolundaki en büyük gücü olan ve alın terleri ile fedakârca çalışan emekçi kardeşlerimiz, çalışma hayatımızı oluşturan yapının en önemli parçalarındandır. Onların yaşadığı sorunlar ülke olarak hepimizin sorunu, onların sevinci de hepimizin ortak sevincidir.  
Birlik ve beraberlik ruhunu her zaman içerisinde barındıran bir ülke olarak bizler de tüm dünya ile birlikte zor bir süreçten geçiyoruz. Bu zor süreçte maalesef Kovid-19 salgınından iş sektörü de nasibini almış, çalışan diğer kesimler gibi işçi kardeşlerimiz de bu durumdan etkilenmiştir. Devletimizin aldığı ekonomik önlemlerin yanı sıra bireyler ve kurumlar olarak da çalışma hayatımızı emekleri ile sırtlayan kardeşlerimizin bu süreçten en az şekilde etkilenmeleri için elimizden gelen çabayı göstermeli, daha fazla kenetlenip dayanışma içinde birbirimize destek olmalı ve bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmaya çalışmalıyız.
Bu vesileyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün tüm emekçilerimiz adına sorunlarının dile getirilebilmesi ve bu sorunlara çözüm yolları üretilebilmesi açısından faydalı bir gün olması,  bu özel günün çalışma hayatımızdaki tüm kesimler tarafından aynı şekilde idrak edilerek barış ve kardeşlik temennileriyle kutlanmasını diliyor, başta üniversitemiz mensubu emekçi personelimiz olmak üzere tüm işçi ve emekçilerimizin 1 Mayıs Günü’nü kutluyorum.”

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı 

1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür. 1880’li yıllarda emekçi işçilerin 14-15 saatlik mesai sistemine başkaldırışları ile başlayan büyük işçi mücadelesi birçok işçinin hayatını kaybetmesi, binlerce işçinin işten atılması gibi zorlu dönemlerden geçerek emeğin kazanması ile sonuçlanmıştır. 1 Mayıs kutlaması ülkemizde de çok zorlu dönemlerden geçmiştir. Emek dün olduğu gibi bugün de her zaman mücadeleye etmeye devam etmektedir. 
Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart’ta ilan ettiği pandemi dünyanın dört bir yanında büyük bir halk sağlığı sorunu olarak yaşanıyor. Covid-19 virüsünün en büyük zarar verdiği kesim ne yazık ki başta doktorlar ve sağlık emekçileri olmak üzere bütün işçi sınıfıdır. Dünyanın her yerinde iktidarlar, bir yandan pandemiyi durdurmak için önlemlere girişirken diğer yandan da “üretimin devamlılığı” adı altında işçileri, emekçileri işçi sağlığı ve iş güvenliğinin esamisi okunmayan koşullarda virüsle burun buruna çalıştırmaktan vazgeçmemiştir. Covid-19 sebebiyle bu sene meydanlarda değil balkonlarda emekçilerimizin bayramını kutlayacağız. 1 Mayıs Cuma akşamı saat 21:00 da emekçilerimiz için bütün halkımızı balkonlara davet ediyorum. 
1 Mayıs vesilesiyle bir kez daha söylüyoruz: İşçiler, emekçiler geleceğimizdir, umudumuzdur. İşçilerin maruz kaldığı hak gasplarına, hayatlarına mal olan koşullara karşı ses yükseltmek, geleceğimize sahip çıkmak demektir. İş cinayetlerinin önüne geçilmesi için bütün gerekli önlemler alınmalı ve yetkili kurumlarca eksiksiz denetim altında tutulmalıdır. Sendikal ve Sosyal güvenlik haklarının eksizsiz güvence altına alındığı Aklın ve Bilimin öncülüğünden insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam istiyoruz.
Bugün Türkiye’nin büyük şehirlerinde CHP’li belediyeler ile yeşertilen umut bu geleceğe sahip çıkma iradesinin ürünüdür. Gelin hep birlikte hayatlarımıza kast eden, yaşamlarımızı çalanlara karşı emeğin sesini yükseltelim, haklarımızı alalım, yaşanabilir bir düzen için beraber, yan yana mücadele edelim! İşsizliğin çözüldüğü, iş cinayetlerinin son bulduğu, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin düzeltildiği, üreten, istihdam yaratan bir Türkiye'nin yeniden temellendirildiği yarınlara olan inancımla tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum. Yaşasın 1 Mayıs yaşasın emek.  

İYİ Parti Karaman İl Başkanı İsmet İlmi Hatipoğlu

'' Bizler Türk Milleti olarak; emeğe saygı duyan ve alın terini kutsal gören anlayışa sahip bir milletiz ayrıca Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuştur:
 "İşçinin ücretini teri kurumadan önce veriniz". İşçi ve işçi hakları konusunda Dinimizde birçok telkin ve tavsiyede de bulunmuştur.

Her türlü şartta emek veren işçi kardeşlerimizin sadece yılın belli bir gününde değil, her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim. Bizler İyi Partililer olarak emekçilerimizin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmaları için elimizden gelen çabayı göstermekteyiz ve bundan sonrada göstereceğiz. Bu vesile ile işçi
ve emekçi kardeşlerimizin bu anlamlı günlerini en güzel duygularımla kutluyor, saygılar sunuyorum ''

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum