15 Temmuz Milli Birlik Günü Kutlu Olsun

15 Temmuz Milli Birlik Günü nedeniyle yayınlanan mesajlar.

15 Temmuz Milli Birlik Günü Kutlu Olsun
14 Temmuz 2020 - 19:59 - Güncelleme: 15 Temmuz 2020 - 19:35

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık
'' Aziz milletimiz, tarihi boyunca ülkesine, bayrağına, milli ve manevi değerlerine birlik ve beraberlik içerisinde, bütün gücüyle sahip çıkmış, bu değerlerine saldıran hainlere asla geçit vermemiştir.
Ecdadımızın bize emanet bıraktığı bu cennet vatan üzerinde kurulu Devletimizin her alanda gösterdiği gelişimini hazmedemeyen FETÖ terör örgütü ve onun uzantısı dâhili ve harici ihanet şebekeleri, tarih boyunca milletimize şanlı zaferler kazandıran kahraman ordumuzun içine sızdırdıkları hainler eliyle 15 Temmuz gecesi milletimizi, devletimizi, istiklalimizi, istikbalimizi ve demokrasimizi hedef almıştır.
15 Temmuz hain darbe girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ülkesine, devletine, demokrasisine, anayasal düzene ve özgürlüğüne bağlılığını, aydınlık bir gelecek idealinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykıran asil milletimizin yazdığı kahramanlık destanı ile hüsrana uğramıştır.
Çanakkale ve Kurutuluş Savaşı'nda bir milletin asıl gücünün tankı, topu, tüfeği değil ya istiklâl ya ölüm diyerek cephelere koşan imanlı ve inançlı insanları olduğunu tüm dünyaya gösteren milletimiz, 15 Temmuz gecesi tanklara, tüfeklere, helikopter ve uçaklardan atılan mermilere göğsünü siper ederek, istiklâl ve istikbaline daima sahip çıkacağını ve bayrağımızı ilelebet daha da yükseklerde dalgalandıracağını bir kez daha göstermiştir.
Devletimizin tüm kurumları, güvenlik güçleri ve asil milletimizin dua ve destekleriyle ülkemizin bekasına, birliğine, huzuruna ve geleceğine kast eden tüm hain odaklara ve bölücü terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleden asla taviz verilmeyecektir.
Bu duygularla 15 Temmuz gecesi bu hainlere canını ortaya koyarak gösterdikleri cesaret ve kahramanlıkla dur diyen vatandaşlarımızdan ve güvenlik güçlerimizden şehadet mertebesine erişen aziz şehitlerimizi rahmetle kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, Karamanlı hemşehrilerime 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı
“Bundan 4 yıl önce hepimiz şahit olduk ki, bu millet; tarihte olduğu gibi vatanına, bağımsızlığına, devletine ve demokrasisine olan bağlılığını bir kez daha göstermiştir. 15 Temmuz, inandığı değerler uğruna millet olmanın asaletini, birlikteliğin gücünü gösterdiğimiz demokrasi günüdür. 15 Temmuz'da bu milletin aziz evlatları genlerindeki binlerce yıllık ruhla ve sağduyuyla hareket ederek, demokrasisine ve geleceğine sahip çıkmıştır. 
Bu duygu ve düşüncelerle mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Gazilerimize Allah’tan sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyorum”

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver
“2016 yılı 15 Temmuz gecesi, FETÖ nün TSK içindeki cuntacı uzantıları tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devletinin anayasal düzeni ve demokratik siyasi hayatı hedef alınarak yapılan hain darbe girişimi, ne mutlu ki milletimizin vatansever evlatlarının kararlığı sayesinde hedefine ulaşamadan püskürtülmüş; hainler etkisiz hale getirilerek darbe girişimi başarısız kılınmıştır. Tüm darbe ve darbe girişimlerinde olduğu gibi 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi de Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzenine ve iktidarıyla muhalefetiyle bu düzenden meşruiyet alan demokratik siyasi hayatına, dolayısıyla demokrasimize ve kardeşliğimize karşı yapılmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün bizlere emaneti tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak üzere 15 Temmuz gecesi harekete geçen FETÖ mensupları, aziz milletimizden gerekli cevabı almışlardır.
15 Temmuz gecesi darbecilerle mücadele eden darbe karşıtı TSK mensuplarının hainlerle girdikleri çatışmalarda gösterdikleri basiret, emniyet güçlerinin kararlılığı, darbecilerin halktan ve hiçbir siyasi kanattan destek bulamaması, medyanın tutumu, iktidarıyla muhalefetiyle siyasetimizin darbe karşıtı net duruşu ve halkımızın darbeye karşı direniş noktasında gösterdiği cesaret ülkemizi bir felaketin eşiğinden döndürmüş, FETÖ nün devleti ele geçirmesine engel olunmuştur.
O karanlık gecede Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihimizde görülmemiş bir alçaklıkla maalesef ki hainlerin bombalarına hedef olmuştur. Gücünü milletimizden ve tarihimizden alan Gazi Meclis, 15 Temmuz günü bir kez daha gazilik unvanını hak etmiştir. Hain darbe girişiminden bu yana geçen sürede yaşananlar, demokrasimizin ve millet iradesinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varlığının, itibarının ve gücünün korunmasının ve Atatürk ilkelerine bağlılığın ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymuştur.
15 Temmuz darbe gecesini yaşatarak milletimize, devletimize ve cumhuriyetimize kasteden ve ülkemizin geleceğini karartmak isteyen darbeci hainleri, planlayıcılarını ve destekçilerini bir kez daha lanetliyorum. 15 Temmuz’un yıl dönümünde şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anarken, şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, milletimizin bir daha darbe hainliğine maruz kalmamasını temenni ediyorum.”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül
“15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin yaşadığı ihanet girişiminin üzerinden dört yıl geçerken bugün halen o kara günün hafızamızda bıraktığı acıları milletçe derinden hissetmekteyiz. Milletimizin şaşkınlıkla karşılayıp ihanetle sarsıldığı bu gece, ülkemiz açısından unutulmayacak bir ihanet teşebbüsü olarak tarihteki yerini almıştır. 
Yıllarca yüzlerini gizleyerek ülkemizin bütün imkânlarından yararlanan hainler, bu kara gecede devletimizin üniforması ile yine devletimize ve milletimize silah doğrultmuş, yalnızca ülke yönetimine değil ülkenin geleceğine de darbe vurmanın planlarını yapmıştır. 250’yi aşkın vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bu hain girişim milletimizin devletini sahiplenmesi, azmi, inancı ve kararlılığı ile bertaraf edilmiş ve hainlerin planlarını boşa çıkarmıştır. 
Milletimiz için çok önemli bir kırılma noktası olan 15 Temmuz, demokrasi mücadelemizin sembollerinden olmuş, ülkemiz kadını erkeği, genci yaşlısıyla nesiller boyu hatırlanacak önemli bir zafere imza atmıştır. Tarih boyunca yılmaksızın saldırılara, savaşlara ve darbelere göğüs geren milletimiz 15 Temmuz’da bir kez daha vatan topraklarının teslim edilmeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. 15 Temmuz bu bakımdan yalnızca ibret alınacak bir olay değil, aynı zamanda milletimizin özgüvenini taze tutacak, gençlerimize cesaret ve ilham kaynağı olacak bir direniş olmuştur. 
15 Temmuz’un hiçbir zaman unutulmaması, milletimizin göstermiş olduğu fedakârlığın her daim karşılık bulması, vatan ve millet sevgimizin ebediyen var olması temennisiyle; milleti, vatanı, bayrağı uğruna canını veren tüm şehitlerimizle birlikte 15 Temmuz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.”

Ermenek Belediye Başkanı Atilla Zorlu
''Bundan tam 4 yıl önce 15 Temmuz 2016 gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedâkâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Sinsi planlarla devletin en kuytu kademelerine kadar atanmış hainlerin, halkın iradesiyle seçilmiş millet temsilcilerini hedef aldığı bu kanlı hesaplaşma, asil milletimizin dirayeti ve sağlam direnişiyle aynı gece akamete uğratıldı.
O karanlık gecede ülkemizin her köşesinde millet aşkını içinde taşıyan vatan evlatları, okyanus ötesinden talimat alan hainlerin karşısına korkusuzca dikildi. Nasıl ki bu necip millet Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşında tüm imkânsızlıklara rağmen inançla ve azimle kanının son damlasına kadar vatanını ve geleceğine dair söz söyleme iradesini savunduysa 15 Temmuz gecesinde de aynı kararlılıkla tankların karşısına çıktı. Demir, çelik ve barut adeta inançla terbiye edildi...
Milleti korumak için görevli olan askerleri ve silahları millete karşı kullanmaya çalışan; onlara kendi kanından, canından kardeşlerine ateş açtıran bu karanlık zihniyet, yine milletin içinden kopmuş vatansever evlatlar sayesinde hedefine ulaşamadan engellendi.
Bugün burada etle tırnak gibi nasıl bir aradaysak 4 yıl önce 15 Temmuz gecesi meydanları sokağa çıkma yasaklarına rağmen dolduranlar da aynı inancı taşımaktaydı. Ölüm kusan tankların, topların, uçakların ve helikopterlerin karşısına Mehmet Akif'in "Ulusun! Korkma! Nasıl böyle bir îmanı boğar!" dizelerinde yer verdiği îman gücüyle çıkıp dimdik duranlar da belki işçiydi, memurdu, öğrenciydi; anaydı, ataydı, evlattı. Abdestini alıp direnişe koşan vatandaşlarımızın kimi özlem duyduğu şehitlik mertebesine ulaştı kimi gazi olarak o geceden bir nişaneyi bedeninde ve ruhunda taşıdı. Çok şükür ki şu geçen 4 yılda bile nice ÖMER HALİS DEMİRLER doğdu, 4 kutlu yaş aldı.
Darbecilere darbe yapan bu aziz millet belki de dünya tarihinde bir ilki başardı ve şanlı tarihinde yazılmış yüzlerce kahramanlık destanına bir yenisini daha ekledi. Üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, kendilerine yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmadı, meydanı darbecilere bırakmadı. Emniyet Teşkilatımızın mensuplarıyla ve darbecilere karşı harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla el ele vererek, bu darbe girişimine karşı tarihî bir duruş sergiledi. Tankların etkisiz hâle getirilmesi başta olmak üzere dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca sayısız kahramanlık destanları yazdı. Bıyıkları henüz terlememiş gençlerden, 70 yaşındaki ihtiyarlara, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri parti, meşrep, siyasi görüş farkı gözetmeksizin darbeciler karşısında tek vücut olmuştu. Minarelerden yükselen selâlar vatan türküleri ile birleşti.
15 Temmuz direnişi, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet inancının vücut bulmuş haliydi ve Türk milletini bir arada tutan mayanın vatan aşkı olduğunun kanıtıydı. Bıçak kemiğe dayandığında nasıl korkusuz olunur, nasıl tarih yazılır sorularının cevabıydı.
Bu duygu ve düşüncelerle; 15 Temmuz'un yıldönümünde bizlere istiklâlimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları ve 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyor, Allah'ın bu millete bir daha böyle karanlık geceler yaşatmamasını diliyorum.''

Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan
''Tarihi boyunca bağımsızlık ve özgürlüğünü hiçbir iradeye teslim etmeyen milletimiz, ihanet içerisindeki FETÖ’nün tüm girişimlerine rağmen 15 Temmuz gecesi birlik ve beraberliğini koruyarak kardeşlik ruhuyla bayrağına, vatanına, ezanına sahip çıkmıştır.
Vatanını korumayı dünyadaki en kutlu vazifelerden biri sayan aziz milletimiz, bu uğurda canından vazgeçerek şehadet şerbeti içmeyi, en yüce değerlerinden biri olarak görmüştür. Bu melun girişime karşı, şehadete koşan şehitlerimizin ve gazilerimizin öncülüğünde yazılan destan, ihanet şebekesinin tüm heveslerini boğazlarında bırakarak geleceğe daha sağlam adımlarla yürüdüğümüzün bir göstergesi olmuştur.
Hiç bitmeyecek bir vatan nöbetini tekrar hatırlatan 15 Temmuz direnişi, gelecek nesillerimizin tehlikeyi ve sahip çıkılması gereken değerlerimizi daha yakından görmesi için daima anlatacağımız bir ders niteliğindedir. Tüm dünyanın salgın nedeniyle zor günler yaşadığı bu dönemde, birlik ve beraberlikle biz bize sırtını vererek vefa timsali olan milletimiz, gücün ve iradenin bir olmaktan geldiğini her fırsatta tekrar göstermektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü kutluyor, vatanı uğruna can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize sağlık ve huzur içerisinde uzun ömürler diliyorum.''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı
'' 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde ve devletimizin içerisinde çöreklenmiş bir grup hainin demokrasiye, cumhuriyete ve Türk halkına karşı yapmaya çalıştıkları darbe girişimini, büyük Türk milleti birlik ve beraberlik içerisinde geri püskürtmüştür. 251 vatandaşımızın şehit, 2196 vatandaşımızın da gazi olduğu ülkenin dört bir yanında kahramanca direniş öykülerinin yazıldığı bu gece milletimizin hainlere fırsat vermeden bir ve beraber olduğunu tüm Dünya’ya göstermiştir. Fetö terör örgütü ile mücadele edilmektedir ancak bu mücadele yeterli değildir. Halen devlet içerisinde bu hain yapı görülmektedir. Siyasi ayağın araştırılmadığı, yargılanmadığı sürece bu hain terör örgütü ile mücadele tam anlamıyla sonuç veremeyecektir. Darbelerden çok çekmiş bir siyasi partinin temsilcisi olarak bir daha böyle girişimlerin yaşanmadığı, demokrasi ve cumhuriyetin ilelebet yaşadığı, hukukun üstünlüğünün adaletli şekilde uygulandığı bir Türkiye diliyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyor, gazilerimize minnetlerimi sunuyorum.''

İYİ Parti Karaman İl Başkanı İsmet İlmi Hatipoğlu
'' 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün, milletimizin vatan hainlerine karşı, ülkesine, devletine ve millî iradesine sahip çıktığı bir destandır. 251 vatandaşımızın şehit, 2196 vatandaşımızın da gazi olduğu o gecede; her ne koşulda olursa olsun aziz Türk Milleti;
vatanının tek bir taşına göz diken iç ve dış düşmanlara karşı milli bir şuurla, inançla, birlik ve beraberlik ruhuyla vatan hainlerine ve onların destekçilerine asla yol vermemiştir ve bundan sonrada vermeyecektir. Bugüne kadar vatanı uğruna Şehit düşen tüm Mehmetçiklerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm gazilerimizi
ve o karanlık gecede kahramanca mücadele verirken Şehit düşen gazi olan vatan evlatlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyorum."

Karaman Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir
“15 Temmuz 2016, ülkemizi işgal etmek isteyen emperyalist güçlerin içimizden devşirdikleri hain kuklalar eliyle bağımsızlığımıza darbe vurmak, birliğimizi tarumar etmek, tarihsel misyonumuza son vermek için yaptığı kalkışmanın milletin güçlü iradesi sayesinde bozguna uğratıldığı tarihî bir gündür.
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) devletin kılcal damarlarına sinsice sızarak milletin malı olan silahları millete doğrultmasının, meşru yönetimi saf dışı bırakarak ülkemizi efendilerine peşkeş çekme arzusunun, mazlumların son umudu, son kalesi Türkiye’nin varlığına kastetmesinin üzerinden dört yıl geçti.
15 Temmuz, hiçbir hak, hukuk ve ahlakta sınır tanımayan, çıkarları uğruna her şeyi göze alan FETÖ ihanet şebekesi; millî ve manevi değerlerimizi istismar ederek, dinî vecibelerimizi çıkar aracına dönüştürerek, milletin merhametini sömürerek, kökü dışarıda derin bağlantılarından aldığı talimatla büyük bir ihanete girişmiş, kendi milletine namlu doğrultmuş, kendi ülkesini işgale yeltenmiştir.
Hainler 35 uçakla millete ve kurumlarına bomba yağdırmış, 37 helikopterle masum insanlara yaylım ateşi açmış, 74’ü tank olmak üzere 246 zırhlı aracı vatandaşlarımızın üzerine sürmüş, 3 gemiyi muhtemel olaylar için hazır bekletmiş, 3 bin 992 otomatik tüfek kullanarak stratejik kurumlara saldırmış, direnen halkı kurşun yağmuruna tutmuştur. 251 vatanperver insanımız şehit, 2 bini aşkın kahramanımız gazi olmuştur.
Darbenin ilk başladığı saatlerde Genel Başkanımızın çağrısıyla bütün teşkilatımızla organize bir şekilde, kadın erkek, yaşlı genç milletimizle birlikte mevzide yerimizi alır gibi alanlara aktık; minarelerden okunan selalarla milletimizin varoluş kararlılığının coşkusu ve direnciyle tankın önüne yattık, namlulara göğsümüzü dayadık, hainlerin silahlarına karşı masumların cesaretiyle bütün hesapları bozduk. Yüzyıllardır bu topraklarda niçin var olduğumuzu dosta ve düşmana o gece bir kez daha gösterdik.
Dünyanın dört bir yanında masumların ve mazlumların duasını alırken, küresel odakların ve iş birlikçilerinin yüreklerine korku saldık. Dünyanın unuttuğumuzu sandığı tarihsel misyonumuza duygu olarak yeniden döndük, misyonumuza sahip çıktık, hiçbir denklemin bizi hiçe sayamayacağını şehitlerimizin kanı, gazilerimizin cesareti, milletimizin dirayetiyle ortaya koyduk.
Sendika olarak, özlük mücadelesini özgürlüğümüzden bağımsız düşünmedik. Emeğimizin hak ettiği değeri alacağı tek yerin vatanımız olduğunu hiç unutmadık. Alın terimizi de kanımızı da damlatacağımız tek yerin bu topraklar olduğu düşüncesinden hiçbir zaman sapmadık. Örgütlü olmanın hakkını vererek, üyemizi de ülkemizi de korumayı en büyük ödev ve görev belledik. Şehit düştük, gazi olduk ama ‘bekleyip görelim’ demedik; demokrasi nöbetlerinde de milletimizle kol kola olduk.
İnsan hakları ve özgürlükler söz konusu olduğunda kimseye söz söyletmeyen ikiyüzlü Batı’nın diline pelesenk ettiği kavramların sadece kendisi için geçerli olduğunu, başkalarını hep sömürge olarak gördüğünü, istila ve işgal için bu kavramları sinsice kullandığını, o gece darbeyi yaşayan ve püskürten milletimizin cesaretine karşı duyduğu kayıtsızlıktan bir kez daha anladık. Darbeyi ve darbecileri kınamadılar, kınayamadılar. Kendi başkentlerinde bir olay olduğunda topluca yürüyen ülke liderleri Türkiye için tek cümle bile kuramadılar. Tam tersine, darbecilerin elindeki kanı yıkamak için medyayı kullandılar.
15 Temmuz’da verilen mücadele bağımsızlığımızın destanıdır. 15 Temmuz’da, Çanakkale’de koyun koyuna yatan şehitlerimizin miras bıraktığı birlik ve beraberlik milletimizi tek bir gövdeye dönüştürmüş, istikbalin istiklalden geçtiği kayıtlara bir kez daha düşmüştür.
Eğitim-Bir-Sen olarak, tarihin hangi kesitinde, dünyanın neresinde olursa olsun, tüm darbeleri ve darbecileri lanetliyoruz. Bütün vesayet düzenlerini, milletin iradesine ipotek koyan anlayışları ve arayışları tartışmasız reddediyoruz. Milletimizin güçlü iradesiyle atlattığımız bu büyük badirelerden sonra yeni ufukları görmenin, yeni umutları menzil edinmenin vaktidir, diyoruz.
Çocuklarımızın ve gençlerimizin benliğinin bu tarihî bilinçle donanmasının, kimliğinin 15 Temmuz cesaretiyle neşvünema bulmasının geleceğimiz için en büyük tahkimat olduğuna inanıyor, tarihinden beslenmeyen bir neslin atide kaybolacağını düşünüyoruz. Eğitimin en önemli misyonlarından birinin de bu şuuru içselleştirecek işlere imza atmak, bireysel başarının yanı sıra toplumsal varoluşa da katkıda bulunacak; rekabet boyutuyla evrensel, ürettikleri boyutuyla yerel insan yetiştirmenin bu tehlikelere karşı en büyük barikat olduğuna inanıyoruz.
Hesapları kirli, elleri kanlı darbeci hainleri bir kez daha lanetliyor, şehitlerimizi minnetle yâd ediyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.”


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum