19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajları

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajları

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajları
19 Mayıs 2019 - 09:09 - Güncelleme: 19 Mayıs 2019 - 16:26

Karaman Valisi Fahri Meral

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkarak 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaşmasıyla başlayan İstiklal mücadelemizin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100’ üncü yılı vesilesiyle başta Samsun olmak üzere 2019 yılı boyunca tüm Türkiye’de gençlik, spor ve kültür etkinliklerinin düzenleneceği, Cumhurbaşkanlığımızın 2019/4 sayılı genelgeleriyle belirlenmiştir.
Bu bağlamda hem 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’ üncü yılını kutlamanın, hem de 100’ üncü yıl kutlamaları etkinliklerinin yıl boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanacak olmasının coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi, aziz milletimizin tekrar doğuşu, özgür ve müreffeh yarınlara yürüyüşüdür.

İstiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşıyla Aziz milletimiz, vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiş; Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan süreç, başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olmuştur.

İstiklal Savaşımızı zafere taşıyan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, bugün tüm kazanımlara sahip çıkmamızı, ülkemizi daha müreffeh kılmak için azimle çalışmamızı, geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır.

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin milli, manevi ve insanî değerlere sahip olarak yetiştirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma ve devam ettirme ruhunun asla kaybettirilmemesi, Türk Gençliğinin üstün gayret ve başarılarıyla sonsuza kadar var olması demektir.

Türkiye Cumhuriyeti; kendisine emanet edilen vatanı, milleti ve güçlü Türkiye’yi koruma ve devam ettirme ruhuna sahip Türk Gençliğinin üstün gayret ve başarılarıyla sonsuza kadar var olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum”

Karaman CHP Milletvekili İsmail Atakan Ünver 

“Bundan tam 100 yıl önce; Türk Milleti kötüleşen koşullar içinde, işgaller altında ve büyük bir tehlikenin, bölünmenin ve parçalanmanın tam ortasındayken, “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak kurtuluşun ve kuruluşun yolunu açtı.


Bu gün bağımsızlık aşkı, inanç ve kararlılıkla, bir an bile ümitsizliğe kapılmadan yürüyen kocaman bir ulusun kurtuluşuna giden, bağımsızlığın temellerinin atıldığı, esaret altına alınamamış, tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bağımsızlığı karakterinde taşıyanların şanlı günüdür.


“Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.” diyerek Cumhuriyet’i, bağımsızlığı ve laikliği gençlere emanet eden Ulu Önder Atatürk, kurtuluşun ilk günü olan 19 Mayıs’ı da gençliğe armağan etmiştir.


Yüce Türk milleti, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde; geçmişten günümüze kazandığı şanlı zaferler ile, Cumhuriyet’i ve değerlerini, bağımsızlığı ve vatanın bölünmez bütünlüğünü bu günlere taşımış, yarınlar için bizlere emanet etmiştir.


Unutulmamalıdır ki; bağımsızlığımızın sembolü olan bu günleri gurur, minnet ve yüksek bir bilinçle gelecek nesillere aktaracak, sonsuza dek yaşatacağız. Atatürk ilke ve inkılaplarının izinde, Atatürk'ün laik, demokratik ve çağdaş Türkiye'sini ilelebet yaşatmak için yılmadan ve inançla yürüyeceğiz.


Bu duygu ve düşünceler ile vatanımızın kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan için canını feda etmekten bir an bile çekinmeyen aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum."


Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı


“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünü gururla kutluyoruz. Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs, Türk milletinin kendi özgür iradesine, istiklal ve istikbaline her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir avuç inanmış insanın başlattığı bu kutlu yürüyüş neticesinde, büyük fedakârlıklar gösteren aziz Türk milleti esareti
reddedip bağımsızlığını elde etmiştir.

İstiklal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, geleceğimizin  teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesidir. Gençlerimizin ecdat yadigârı olan bu aziz vatanımızı en iyi biçimde koruyacaklarına, istiklal ve istikbalimize gerektiğinde canları pahasına sahip çıkacaklarına yürekten inanıyoruz. Bu itibarla, Cumhuriyetimizi emanet ettiğimiz gençliğin bizden daha iyi ve daha sorumlu yetişmesi, hepimizin üzerine düşen milli bir görevdir.

Vatanımızın birliği ve bütünlüğü uğruna kurtuluş mücadelesinin başladığı bu çok anlamlı günün 100. yıldönümünde, büyük Türk milletinin ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanları rahmetle yâd ediyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof.Dr Mehmet Akgül

“Aziz milletimizin bağımsızlık mücadelesinin başlangıç noktası olan ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını teşkil eden 19 Mayıs’ın 100'üncü yılına ulaşmış olmanın coşkusunu ve gururunu yaşamaktayız.

Vatanına ve bayrağına yönelen tehditler karışışında azim ve cesaretini hiçbir zaman kaybetmeyen milletimizin canı pahasına verdiği bu mücadele; birlik ve beraberlik içerisinde, kararlılık ve inançla girişilen kutsal bir davanın zaferle sonuçlanacağının ve milletimizin hangi şartlarda olursa olsun hiçbir güce boyun eğmeyeceğinin en güzel kanıtı haline gelmiştir.

Samsun’dan başlayarak bütün yurda yayılan ve ülkemizin kurtuluşuna vesile olan bu dirilişin sene-i devriyesinde gençlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Gençlerimize emanet edilen bu günde yeni nesiller milletimizin yaşamış olduğu zorlukları ve bu vatanın nasıl kazanıldığını benliklerinde hissederek bu emanetin koruyucuları olmaya devam etmelidirler. Şüphesiz ülkemizin yalnızca kendi içinde değil dünya ülkeleri arasında da güçlü bir konuma gelmesi, her alanda gelişmesi ve adından söz ettirir bir ülke olması gençlerimizin elindedir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak gençlerimizin bu sorumluluk ve bilinçle en iyi şekilde yetiştirilmeleri, hayata ve çağın gerekliliklerine hazır hale gelmeleri için elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. Ülkemiz gençlerinin hayalleri, hedefleri ve başarıları üzerine kurulan bir kalkınma, temelleri 1919’da atılmaya başlanan Cumhuriyetimiz açısından en büyük temennimiz ve hedefimizdir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesi olarak başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyor; yarınlarımıza daha güvenle ve umutla bakabilmek temennileriyle tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

Karaman Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt 

“19 Mayıs 1919, ülkenin en ağır şartlar altındayken dahi milletle bir bütün olmanın ortaya çıkardığı gücü tüm dünyaya göstermesi bakımından eşsiz bir tarihtir.  Dört bir yandan düşmanın esaret altına almaya çalıştığı bir günde, tarih boyunca hiçbir zaman hürriyetinden vazgeçmeyen bir milletin yeniden şahlanışı için ilk kıvılcımın atıldığı gündür bugün. Gazi Mustafa Kemal’in, silah arkadaşları ve milli mücadele kahramanları ile bağımsızlık meşalesini yakmasının üzerinden 100 yıl geçti. İlk günkü değerleriyle nice 100 yıllar geride bırakacak bir gücü her koşula rağmen içimizde taşıyoruz.

Bizler, istiklalini kaybetmemek için gencecik yaşta binlerce şehit veren bir milletin evlatlarıyız. Ülkemizde genç olmakla, dünyanın herhangi bir ülkesinde genç olmak aynı şey değildir. Bu ülkenin on beşli, yirmili yaşlarda hatta henüz sakalı bile çıkmamış gençlerin mücadeleleriyle kurulduğunu asla unutmuyoruz. Bu nedenle, ülkesi ve milleti için aklı ve vicdanını bilim ve ahlakla yetiştirmiş gençlerimize yüz yıllık, bin yıllık bir muştu gözüyle bakıyoruz.

Genç nüfusu en büyük sermayeleri arasında yer alan ülkemizi köklü medeniyeti ile gelişmiş ülkelerin üzerine çıkarabilmek için bize düşen görev; dinine, diline, kültürüne bağlı, özgür ve hür düşünceli, toplumdan, dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; milli mücadele kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın gençlerimizin şahsında tüm milletimize kutlu olmasını diliyorum.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum