23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, yayınlanan kutlama mesajları.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun
22 Nisan 2021 - 15:52
Reklam

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık
“ Millet iradesinin en büyük temsili Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 101. yılına kavuşmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Çocuklarımıza armağan edilen bugünü, tüm dünya ile birlikte ülkemizde yaşanan salgın sebebiyle cadde ve meydanlara taşarak coşkuyla kutlayamamanın burukluğunu derinden hissediyoruz.
 
Bugünden daha zor şartlar altında düşmanın top seslerinin yakından duyulmasına rağmen, meclisin birlik ve beraberlik ruhuyla elde edilen büyük zaferimiz, devletimizin milletle daha da bütünleşerek gücünü perçinlediği örnek zaman dilimlerinden olmuştu. İçerisinde bulunduğumuz sıkıntılı günlerin de milli dayanışma ruhuyla zorlukların üstesinden gelinerek daha güçlü ve güzel günlerin habercisi olduğuna inanıyorum.
 
Düşmanın, yüz yıl öncesinde olduğu gibi 15 Temmuz’da da ilk saldırdığı yerin Meclis’imiz olmasındaki sebep doğrudan milletin gücü üzerinde kurulmak istenen hâkimiyetti. Dün olduğu gibi bugün de yarın da milletimiz, gücüne ve tam bağımsızlığına inanmış bir bilinçle yetişmiş çocuklarımız sayesinde sonsuza kadar iradesini kendinden başkasına teslim etmeyecektir. Milletimizin iradesi, en büyük gücümüzdür. 
Sevgili Çocuklar,
Okullarda, parklarda ve sokaklarda sizi görememenin bize verdiği üzüntü kadar sizin de bu durumdan rahatsız olduğunuzu çok iyi biliyoruz. Salgına karşı alınan tedbirler kapsamında sizler evlerinizde kalarak bu mücadeleye çok büyük katkı sağlıyorsunuz. Her gün daha da büyüttüğünüz, dünyalara sığmayacak hayallerinizi, sevinçlerinizi ve coşkunuzu sakın ama sakın soldurmayın. Zihninizden ve gönlünüzden şarkılarla, türkülerle, kalemlerle, boyalarla; notalara, şiirlere, kâğıtlara dökülen dünyalara sığmayacak bu güzellikler inanıyorum ki sizler elinde Karaman’ımızın ve ülkemizin daha güzel yarınları olacak. 
 
Bu düşüncelerle sağlık ve mutlulukla çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, millî iradenin ortaya konduğu Meclis’imizin açılışında emekleri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm büyüklerimizi minnetle anıyorum” 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver
“Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda yürüyen Yüce Türk Milleti, eşsiz bir destan yazdığı hürriyet mücadelesini yürütmek üzere kurduğu ve sonrasında ülkemizin ve devletimizin en önemli ve en güçlü Anayasal Kurumu olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu ilk günden itibaren “Ulusal Egemenlik” temeline dayalı yönetim anlayışını benimsemiş, ardından bunu Cumhuriyet ile taçlandırmıştır.

Ne mutlu ki Başkomutanımız ve devletimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözünün duvarında halen yazılı olduğu şanlı Meclisimiz, 101 yıldır mevcudiyetini ve kudretini korumaktadır. Türk Milletinin asla esaret altında yaşayamayacağını, esaret altında var olmaktansa yok olmayı tercih edeceğini dünyaya en gür sesiyle Atatürk’ün çağırısıyla bağımsızlık savaşımızın meşruiyetini ilan eden Türk Milleti, tam 101 yıldır bu değerlere sahip çıkmaktadır. Öyle ki, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmeye ant içmiş her nesil, egemenliğin saraylardan milletin uhdesine geçtiği bu günü coşkuyla, bayram havasında kutlamış; bugünden sonra da aynı coşkuyla kutlamaya devam edecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu özel gün, dünya üzerindeki tek çocuk bayramıdır ve dostluk, kardeşlik ve sevgi bağlarının pekiştirilmesine katkıda bulunması açısından son derece önemlidir. Covid-19 salgını nedeniyle, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da evlerimizde kutlamak zorunda olduğumuz için son derece müteessir olduğumuzu bildirirken; yüreklerimizdeki vatan sevgisi, aklımızda ve vicdanımızdaki Atatürk sevdasıyla hiçbir sebebin ve gücün bizi birbirimizden ve değerlerimizden ayıramayacağının da altını çizmek isterim. Evlerimizin pencerelerinden, balkonlarından, sosyal paylaşım sitelerinden de olsa hep birlikte Ulusal Egemenlik Bayramımızı kutlamaktan, o ruhu ilelebet yaşamaktan ve yaşatmaktan geri durmayacağız, durmamalıyız. “23 Nisan Kutlu Olsun…”

Atatürk’ün çocuklara adadığı bu anlamlı gün, yine çocuklarımızın yarınlara umutla tutunması, azim ve kararlılık ile Atatürk devrimlerinden, aklın ve bilimin ışığından hiçbir zaman ayrılmaması ile mevcudiyetini koruyacak, geleceğe ışık tutacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle yarının teminatı olan çocuklarımızın ve tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizi kuran ve yaşatan tüm kadrolara minnetlerimi sunuyorum.”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak
“Kahraman ordumuzla birlikte aziz milletimizin her bir ferdinin verdiği yılmaz mücadeleler kutlu zaferlerle sonuçlanmış ve milli egemenliğimizin kazanılmasına vesile olmuştur. 
Vatan topraklarının işgal edildiği, geleceğimizin tutsak edilmeye çalışıldığı bir dönemde ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ denilerek açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, tüm dünyaya milletimizin kendi kararlarını kendisinin verebileceğini, üstün bir teşkilatlanma ve yönetme kabiliyeti olduğunu gösteren önemli bir mercidir. Büyük Millet Meclisimizin 23 Nisan 1920 tarihinde ülkemizin geleceği açısından almış olduğu sorumluluk, milli mücadelemizin yol haritasını çizmiş, milletimiz için güç ve moral kaynağı haline gelmiştir. 
Tarih boyunca çok sayıda zorlu mücadeleyi zaferlerle geride bırakan milletimiz için bağımsızlığımızın simgesi olan TBMM’nin 101’inci yılını iftiharla kutluyoruz. İstikbal mücadelemizin ve bağımsızlığa giden yolun öncüsü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılış tarihi 23 Nisan, aynı zamanda ülkemizin ve dünyanın tüm çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak tarihteki yerini almıştır. 
Kuruluşundan bu yana geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz ve çocuklarımıza büyük bir önem atfeden Cumhuriyetimiz, güçlü Türkiye'nin ve aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında yeni nesilleri ve onların milli bir şuurla yetiştirilmesini her daim ön planda tutmuştur. 23 Nisan’ın Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram olarak çocuklara armağan edilmesi de bu bilincin bir göstergesidir.
TBMM’nin 101’inci kuruluş yıldönümünde istiklal mücadelemizin Başkomutanı ve TBMM’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan
“Milletimiz, kendi iradesi ile geleceğini tayin ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisimizi 101 yıl önce kurduğu günden bu yana, her koşulda bağımsızlık ateşini daha da güçlendiriyor. Milli irademiz, nice yüzyıllara uzanacak istikbali için en büyük gücü genç nesillerimizden, çocuklarımızdan alıyor. 
Doğduğundan beri istiklale âşık olan milletimizin, günün zor şartlarına rağmen iradesini ortaya koyduğu her dönemde, çocuklarımıza duyduğu güveni bayram coşkusuyla yaşatması bakımından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çok manidardır. 
 
Her şeyin en güzeline layık olan sevgili çocuklarımız,
 
Çocuk olma hakkınıza sahip çıkarak daha nice bayramlar yaşatabilme çabasıyla sizler için gayret ediyoruz. İçerisinde bulunduğumuz olağanüstü şartlar, her ne kadar arzuladığımız bayram kutlamalarına müsaade etmese de evlerimizde yaşayacağımız coşkuya da engel değildir. Alınan tedbirlerle inanıyorum ki güzel günler çok yakındır. 
Bu düşüncelerle dünyanın tüm çocuklarının mutlu, huzurlu ve müreffeh bir geleceğe ulaşmalarını temenni ediyor, Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum. Ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, sağlık ve mutlulukla muhabbetlerimi sunuyorum.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı
23 Nisan 1920 tarihi Türk Milleti için büyük önem taşımaktadır.  Muhteşem bir hürriyet mücadelesinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin açılışıyla birlikte yeni bir devleti tarih sahnesine çıkaran Türk Milleti, bağımsızlığa olan inancı sayesinde inanılmaz bir mücadele örneği sergilemiştir. Ordularının terhis edildiği, başkenti ve önemli şehirlerinin işgal edildiği bir ülkede milli mücadele ruhu ile Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisini kurmuşlardır. Büyük Millet Meclisi’nin bir kurtuluş mücadelesi vermesi, yeni bir ülkeyi kurması, cumhuriyeti ilan etmesi, bizleri modern dünyanın bir parçası haline getirecek olan devrimleri yapması, TBMM’yi haklı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi, beyni, her şeyi yapmıştır. 
Dünyadaki tüm ezilen uluslara örnek olan, emperyalist güçlerin yenilgisiyle sonuçlandırılan Milli Kurtuluş Savaşımızı; Zaferle taçlandıran ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran, kaynağını ve gücünü halktan alan, Başkanlığını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün yaptığı Türkiye Büyük  Millet Meclisi‘nin açılışını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyoruz. Bugün de Covid-19 virüsü sebebiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı evlerimizde kutlamak durumundayız. Türk milleti olarak evlerimizin balkonlarında bayramımızı coşkuyla kutlayacağız. Tüm hemşerilerimizi ayrım gözetmeksizin kutlamalara katılmaya davet ediyorum. Covid-19 bayram coşkumuzu yaşamamıza engel olamayacaktır.
23 Nisan, geleceğe dönük yüce Türk milletinin umutlarını, inancını ifade eder. Ulu önder Atatürk‘ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin açıldığı bu günü bayram olarak tüm dünya çocuklarına armağan etmesi çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. 23 Nisan, dünyadaki tek çocuk bayramı olma özelliği de taşıyarak dünya çocukları arasında dostluk, kardeşlik ve sevgi bağlarının pekiştirilmesine katkıda bulunması açısından büyük öneme sahiptir.
TBMM’de bulunan tüm siyasi partilerin genel başkanlarının, 23 Nisan ruhuna uygun biçimde Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’e saygılarını sunmaları ve ardından yüce Meclis’te günün anlamını yaşayıp ne için orada bulunduklarını göstermeleri, her vatandaşımıza karşı değişmez borçlarıdır! Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yetkisizleştirilen TBMM’nin tüm üyeleri buna karşı koyabilmeli ve parlamenter demokrasinin gereğini yerine getirmelidir. Türk milleti tarihi boyunca birçok zorlukla mücadele etmiştir. Bu zor günleri de hep birlikte atlatacağız çünkü her şey birlikte güzel. 
Bu duygularla, 23 Nisan’ı çocuklarımıza armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, meclisimizde kuruluşundan itibaren hizmeti geçen tüm büyüklerimizi ve bu kuruluşun mimarı aziz şehitlerimizi minnetle, rahmetle ve şükranla anıyorum. Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımızın ve Aziz Türk Milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum. 

İYİ Parti Karaman İl Başkanı İsmet Hatipoğlu
Dünyada bile bir çok ülke liderlerinin örnek gösterdiği büyük lider Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan; Türk Milletinin bağımsızlığının ve kendi iradesinin tecelli ettiği; Meclisimizin kuruluşunun 101. yıl dönümünü kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisinin ne kadar çok önemli olduğunu bugünlerde daha iyi anlamaktayız. Bizleri temsil eden Millet Vekillerimizin, bizler adına çalıştıkları ve kararlar aldıkları merkez olan; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin; her zaman daha güçlü olması aynı zamanda milletinde güçlü
olması ve vatandaşlarımızın sorunlarının da hızlıca çözülmesi demektir. Bu bağlamda güçlendirilmiş parlamenter sistemine geçilmesi milletimizin yararına olacaktır.
23 Nisan 1929 Yılında Mustafa Kemal Atatürk bu günü çocuklara armağan ederek bu günü çocuk bayramı olarak da ilan etmiştir, dünyada eşi benzeri az görülen bu kararın yıllar geçtikçe daha büyük anlamlar kazandığını da hep birlikte görmekteyiz.
Karamanlı Hemşehrilerimin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum