24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı, nedeniyle yayınlanan kutlama mesajları.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun
24 Temmuz 2020 - 19:20
Reklam
Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık
“ 24 Temmuz 1908 tarihinde sansürün kaldırılması, Türk basınının bu günlere gelmesinde çok önemli bir başlangıçtır. Demokrasimizin vazgeçilmez kurumları arasında yer alan, haber alma ve haber yayma özgürlüğünün en etkili araçlarından biri olan basının; bireylerin doğru, tarafsız ve objektif bilgiye ulaşmasında,  düşünce ve ifade özgürlüğünün yayılmasında aracı bir kurum olarak yeri ve önemi büyüktür.
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk “Basın, milletin müşterek sesidir” sözüyle haber alma ve haber yayma gibi görevlerinin yanında, basının toplumu aydınlatması ve yönlendirmesi bakımından önemli bir görev üstlendiğine de dikkat çekmektedir. Türk basınında sansürün kaldırılışının 112’nci yıl dönümünde, basın meslek ilkelerinden taviz vermeksizin çok zor şartlarda görevlerini yerine getirebilmek için basın mensuplarının göstermiş oldukları çabayı takdir ediyor, görev ve sorumlulukları ile kamu görevi yapma hassasiyeti gösteren bütün medya kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Basın Bayramı”nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum”

Karaman AK Parti Milletvekili Recep Şeker
''Tarafsız ve özgür bir basının varlığı güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur. 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması, "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlanmaktadır.
Kamuoyunun sesi konumunda bulunan basın kuruluşlarının halkımızın beklentilerine ve hassasiyetlerine dikkat ederek yayın yapması büyük önem taşımaktadır. Basın mensuplarının, meslek ilkeleri doğrultusunda, kişi hak ve özgürlüklerine zarar vermeden, doğru ve tarafsız bir şekilde yayın yapması, toplumun bilinçlenmesini ve demokratik değerlerin gelişmesini hızlandıracağı gibi gazetecilik mesleğinin saygınlığını daha da arttıracaktır. Ülkemizdeki gelişmeleri, doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde kamuoyunun bilgisine sunarak toplumu aydınlatmak gibi büyük bir görev ve sorumluluğu da üstlenmişlerdir.
En temel insan haklarından haber alma hakkının etkili aracı olan basın, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışının oluşumuna ve toplumumuzda demokrasinin yerleşip güçlenmesine de katkı sağlamaktadırlar.
Bu duygularla, görevini özveriyle yerine getiren tüm basın mensuplarımızın Gazeteciler ve Basın Bayramı"nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.''

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül
“Kamuoyunun, ülke ve dünyadaki gelişmelere dair gerçek, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması için fedakârca emek veren basın çalışanlarımız çok önemli bir kamusal hizmeti yerine getirmektedirler. Tarafsızlık, objektiflik ve dürüst habercilik ilkeleriyle mesleklerini titizlikle yerine getiren ve gece gündüz demeden büyük bir gayretle çalışarak hızlı bir şekilde bizlere haber servis eden basın çalışanlarımız demokrasimizin vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadırlar.  Meslek ahlakı ve ilkeli gazetecilik prensipleri çerçevesinde sorumluluklarını yerine getiren ve görevlerine sadakatle bağlı olan medya mensuplarımızın daha iyi çalışma şartlarına sahip olmaları ve mesleklerini uygun koşullarda sürdürebilmeleri en büyük temennimizdir.


KMÜ ailesi olarak üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizi ve kamuoyunu ilgilendiren gelişmeleri ilimizdeki basın kuruluşları ile paylaşarak kurumumuzun paydaşlarıyla olan bağını güçlendirmekteyiz. Bu güçlü bağın tesisinde ve vatandaşlarımızın üniversitemiz hakkında fikir sahibi olmasında büyük bir sorumluluğu yerine getiren basın emekçilerine her daim destek vermeye devam edeceğiz.  Bu düşüncelerle, zorlu şartlar altında görevlerini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm basın çalışanlarının ve ilimizde faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcilerinin 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyor; kendilerine görevlerinde başarı ve kolaylıklar diliyorum.”

Ermenek Belediye Başkanı Atilla Zorlu
'' Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü vesilesiyle, başta ilçemiz ve İlimizde faaliyet gösteren değerli basın çalışanlarımız olmak üzere, Basın Meslek İlkelerinden taviz vermeksizin özverili bir şekilde görevlerini ifa etmeye çalışan tüm basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı 
'' Türkiye'nin gazetecilik tarihinde önemli bir yeri olan 24 Temmuz tarihi Gazetecilik ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876’dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde “sansürün kaldırılması” olarak adlandırılmaktadır.

    Halkımızın doğru haber almasını sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın mensupları ve basın kuruluşları, çok önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Farklı görüş, düşüncelerin seslendirilmesinde ve ortak yaşama kültürünün gelişmesinde basınımızın önemli görevler üstlendiği çok önemli bir gerçektir. Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde, doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması, demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
    Bugün maalesef ki ülkemizde basın mensubu olmak, gazeteci olmak çok zordur. Onlarca gazeteci yapmış oldukları haberlerden dolayı hapisteler ve mesleklerini icra edemiyorlar. Birçok gazeteci ise işsiz durumdalar, birilerinin hoşuna gitmeyecek haberleri yaptıkları, doğruları yazdıkları için yüzlerce gazeteci baskı altındalar. Basın hür olmalıdır, gazetecinin kalemi doğruları yazmalıdır. Mesleğini halkımızın lehine kullanan, özgür, hür kalemlerin, gece gündüz demeden bizlere haberleri ulaştıran, bizleri aydınlatan basın mensuplarımızın ve gazetecilerimizin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramlarını kutluyorum.''

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum