Anneler Gününüz Kutlu Olsun

Anneler günü nedeniyle, yayınlanan kutlama mesajları.

Anneler Gününüz Kutlu Olsun
10 Mayıs 2020 - 08:41

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker

'' Tüm annelerimizin anneler gününü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Şefkat kahramanı annelerimiz; iyiliğin, fedakârlığın, merhametin ve koşulsuz sevginin kaynağıdır.

Geleceğe umutla bakan, çalışkan, başarılı, dürüst, idealist bir neslin yetişmesinde en büyük katkıyı annelerimiz yapmaktadırlar. Çocuk, ilk terbiyeyi okulundan, sosyal çevresinden önce ana kucağında alır. Dünyayı şekillendiren, toplumların yiğitlerini yoğuran, şekillendiren, isimsiz, sessiz kahramandır anneler... Annenin ve anne sevgisinin yerini hiçbir şeyin doldurması mümkün değildir. Anne kucağı huzurdur, güvendir, en iyi sığınaktır ve her zaman her insanın ihtiyaç duyduğu en sıcak yuvadır. Anneler; başlara taç, gönüllere ilaçtır.

Yüce Allah (CC) yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de; “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaslanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle. Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. "Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster" diyerek dua et.” buyurarak Allah’a itaatten sonra anne-babaya saygı gösterilmesi, iyilik ve ikramda bulunulması emredilmiş, “Öf” bile denilmesi yasaklanmıştır.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) “Cennet anaların ayakları altındadır’ buyurarak annenin önemini en iyi şekilde ifade etmiştir.

Evlatlar, merhamet ve şefkati, iman ve cesareti, hak ve hakikat mücadelesini, mukaddesatını, şanlı ve ibret alınacak geçmişini, İslâmî şuur ve ahlâkının ilk örneklerini hep annelerinden öğrenirler. Annelerimiz yaşam deneyimleriyle yolumuzu aydınlatmakta, dünyayı, insanları ve yaşamı sevmeyi öğreterek geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı sağlamaktadırlar. Baş tacı annelerimizin “Anneler Günü’ nü en kalbi duygularımla tebrik eder, tüm annelerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. ''

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı

“Annelik yeri doldurulamayan, değeri hiçbir şekilde ölçülemeyen, dünyada ki en yüce duygulardan biridir. Fedakarlık, merhamet ve şefkat timsali olan annelerimiz, başımızın tacı ve en değerli varlıklarımızdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta evlatlarını bu vatan uğruna şehit veren şehit annelerimiz olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof.Dr Mehmet Akgül

“Anne, tek bir kelimeye onlarca anlamın yüklendiği nadir kavramlardan birisi olup benzeri ve taklidi söz konusu değildir. Eşsiz varlıklardır annelerimiz; hayatta hiç kimsenin yerini dolduramayacağı, dünyada hiçbir maddi karşılığı olmayan, bizi biz yapan nadide insanlardır. 
Yaşadığımız sürece şefkatin, merhametin, incelikli düşüncenin ve sonsuz özverinin sembolü olarak tanıdığımız annelerimiz, evlatlarını her daim koruyan, seven, her koşulda onlara kol kanat geren varlıklar olmuşlardır. Bir çocuğun doğumundan itibaren ona karşılıksız sevgisiyle, müstesna duyguları ve içgörüsüyle kılavuzluk eden annelerimiz kişiliğimizin oluşmasında ve insana yakışan özellikler kazanmamızda en büyük örneklerimizdir. 
Kültürümüzün ve inançlarımızın gereği olarak annelerimizi baş tacı gören, onlara hürmeti asla eksik etmeyen bir toplumun fertleri olarak annelerimizin mutluluğu, huzuru ve sağlığı için her türlü gayreti göstermek insan olarak en büyük görevimizdir. Onların yüzlerinden tebessümün hiç eksik olmaması, gözlerindeki ışıltının onlarla ilk bakışmamızdaki gibi baki kalması için çabalamak bu dünyada onları en çok mutlu edecek davranış olmasının yanı sıra bizim de en büyük sorumluluğumuzdur. 
Bu vesileyle evlatları ve yuvaları için her daim didinen, sevgi dolu yürekleri ile ailelerimizin ve toplumumuzun koruyuculuğunu üstlenen gizli kahramanlarımız annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor; cennetin ayakları altına serildiği bu yüce varlıklarımızın koşullar ne olursa olsun layık oldukları değerde yaşam sürmesini diliyorum.”

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı

Bir annenin, ülke ve Dünya tarihini değiştirebileceğini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetli anneleri Zübeyde Hanım göstermiştir. Zübeyde hanımı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Bir annenin çocuğunu yetiştirme tarzı, eğitimine verdiği önem, evladını şefkat ve sevgiyle büyütmesi aydınlık, çağdaş umut dolu geleceğimizin de teminatıdır. Bu cennet vatanın gelecekteki yöneticilerini, bilim insanlarını, sanatçılarını, sporcularını, emekçilerini yetiştirecek olan kadınlarımızın özgürlüğü, sosyal ekonomik bağımsızlığı bizler için en önemli önceliktir.  
      Anne sevgisi, insan yaşamının her evresinde var olan en anlamlı duygulardan birisidir. Onlar karşılıksız sevgileri, şefkatleri ve sonsuz özverileri ile başımızın tacıdırlar. Bizi biz yapan değerleri barındıran annelerimiz, varlıklarıyla bizleri onurlandırmakta, geleceğimizi ellerinde şekillendirmektedirler. Koşulsuz sevgi ve sorumluluklarının karşılığında annelerimiz hatırlanmayı, değer görmeyi, saygıyı ve takdiri herkesten daha çok hak etmektedir.  Üzerimizde ödenmez hakları bulunan, sevgi, fedakarlık ve sabırlarını başka hiçbir değerle ölçemeyeceğimiz annelerimiz her zaman baş tacımızdır. 
Annelerimizin bu mutlu günlerinde evlatlarını bağrına basamayan, onları kucaklayamamanın hüznünü yaşayan, yüreği yaralı tüm şehit annelerimizin her zaman yanlarındayız. Onlar; yüreğimizde sonsuza kadar yaşayacak kahraman şehitlerimizin bize emanetidir. Covid-19 virüsü sebebiyle bu yıl anneler gününde daha hassas davranılması gerekmektedir. Özellikle 65 yaş üstünde ki annelerimiz başta olmak üzere bütün annelerimizi virüsten koruyarak bu önemli günü kutlamalıyız. 
Yeniden cumhuriyetin ve demokrasinin ışığıyla yükseltmek için annelerimize ihtiyacımız vardır. Çocuklarının geleceğinden, eğitiminden, işsiz kalma korkusundan kurtulmak isteyen annelerimiz ile mücadele ederek kadınlarımızın özlediği Türkiye’ye birlikte kavuşacağız. Bu duygu ve düşünceler ile ilk öğretmenimiz, ilk doktorumuz, ilk sığınağımız bizleri karşılık beklemeden seven koruyan bütün analarımızın anneler gününü kutluyorum.    

İYİ Parti Karaman İl Başkanı İsmet İlmi Hatipoğlu 
'' Anneler doğumdan başlayarak her zaman evlatlarının yanlarında yer alan koruyucu meleklerdir. Öyle ki, hasta olduğumuzda uykusuz gecelerde ve her türlü kötü zamanlarımızda bizlere katlanırlar. Gözlerinizi kapayıp ilk anılarınızı hatırlamaya çalıştığımızda aklınıza gelen ilk yüz, annemizin yüzüdür. Bunun sebebi bebeklik döneminde hayatı ilk annemizle keşfetmeye başlamış olmanız ve annemizle kurduğunuz duygusal bağdır. Evlatlarını 9 ay karınlarında taşıyan anneler ilerleyen süreçlerde uykusuz gecelere, tedirgin bekleyişlere alışmak zorunda kalırlar.
 Her birimiz çok iyi biliyoruz ki, senede bir gün ne anneyi anmaya yeter, ne de sevgi ve saygı gösterileri bir yaşam boyunun karşılığı olabilir. Onun canından can bulan her evlat için, annesiz bir hayat değil bir gün, bir ömür boyu düşünülemez bile. Onlar yanımızda yoksalar bile, yüreğimizde, beynimizde bizimle beraber ve bizim için yaşarlar dururlar. Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) “Cennet annelerin ayakları altındadır,” demiştir. Anne öyle bir varlıktır ki, onu yanımızda düşünmek bile, bize tarifi zor bir huzur verir. Dokuz ayını bizimle bire bir paylaşan, her anını bize adayan, canını bizim canımızla bütünleştiren adeta kutsal bir varlıktır anne.
Her yıl Mayıs’ın ikinci haftasında pazar günü olan Anneler Günü onların bu emeklerini onore etmek için dünya genelinde kutladığımız bu günde bütün annelerin anneler günü kutlarız.'' 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum