İki Gün Boyunca Uygulanacak Olan Sokağa Çıkma Yasağı Bugün Başlıyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, alınan karar doğrultusunda, hafta sonu uygulanacak olan, 56 saatlik sokağa çıkma yasağı bugün başlıyor. Peki, hangi işletmeler açık, kimler kısıtlamadan muaf tutulacak detaylar haberimizde.

İki Gün Boyunca Uygulanacak Olan Sokağa Çıkma Yasağı Bugün Başlıyor
04 Aralık 2020 - 18:47
Reklam
Koronavirüs tedbirleri kapsamında, alınan karar doğrultusunda, hafta sonu uygulanacak olan, 56 saatlik sokağa çıkma yasağı bugün başlıyor. Peki, hangi işletmeler açık, kimler kısıtlamadan muaf tutulacak detaylar haberimizde.

Bugün, saat: 21.00 itibari ile başlayacak olan, Cumartesi ve Pazar gününü kapsayacak olan, yasak Pazartesi günü saat: 05.00 itibari ile son bulacak.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı Cumartesi ve Pazar günleri, bakkal, kasap, manav, market, gazete bayileri ve kuruyemişçiler saat: 10.00-17.00 arasında açık olacak. Ayrıca, unlu mamul ruhsatlı işletmeler ve ekmek fırınları hizmet verebilecek.

 

Fırınlar, kendilerine ait araçlarla, yalnızca market ve bakkallara ekmek dağıtımı yapabilecek. Bu kısıtlamada saha önceki kısıtlamalarda olduğu gibi, sokak aralarında araçlarda ekmek satışına müsaade edilmeyecek.

Lokanta, restoran gibi işletmeler, yalnızca paket servis şeklinde 10.00-20.00 saatlerinde hizmet verebilecek.

Vatandaşlar, araç kullanmamak şartı ile ikametlerine en yakın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler, gazete bayileri ve kuruyemişçilerden alış verişlerini yapabilecek, ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Fakat 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkmalarına izin verilmeyecek.

Şehirler arası seyahatler yalnızca uçak, gemi, tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçları ile yapılacak. Özel araçla seyahat izne tabii tutulacak.

KİMLER SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF TUTULACAK?

– Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve ikamet ettiği yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler).
 

– Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları.

– Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi ‘özel gereksinimi’ olanlar ile bunların veli-vasi veya refakatçileri.

– Seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve bu müsabakalardaki diğer görevliler.

– Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla).

– Tedavi olduğu hastaneden taburcu olan kişiler, doktor raporu ile sevk olan ve-veya daha önceden alınmış doktor randevusu-kontrolü olanlar.
 

– İnşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlarda çalışanlar.

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi).

– Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri, gönüllü çalışanları.

– Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.

– İbadethanelerdeki din görevlileri, cem evlerinde görevli olanlar.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum