Karaman'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlandı

15 Temmuz, darbe girişiminin 4.yıl dönümünde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Karaman'da kutlandı.

16 Temmuz 2020 - 00:53 - Güncelleme: 16 Temmuz 2020 - 01:18

15 Temmuz, darbe girişiminin 4.yıl dönümünde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Karaman'da kutlandı.

Karaman'da gün boyu süren program, akşam saatlerinde Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda devam etti.

Programa, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Karaman İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş ve protokol üyeleri katıldı.

Karaman'da saat:20.45'te Taş Bina  15 Temmuz Temalı Resim Sergisi Açılışı ile başlayan program daha sonra Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Kuran-ı Kerim okundu. Program çerçevesinde düzenlenen Gönüllü Koşucular tarafından, “Demokrasi Bilinci, Elden Ele Taşınan Bir Bayrak Yarışıdır”  adlı koşu gerçekleşti.

Program daha sonra, protokol konuşmaları, şiirlerin okunması, camilerden sela okunması ve demokrasi nöbeti ile devam etti.

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, yaptığı konuşmada, FETÖ denilen örgütün son yıllarda kurulmuş bir örgüt olmadığını, 12 Eylül 1980’den sonra her iktidarla işbirliği içinde gemisini yürüttüğü ve devlet içinde kadrolaştığını aktararak, bu örgütün devlet içinde yapılanmasını tamamladıktan sonra kendilerinden olmayan asker sivil bürokratlara, politikacılara yönelik olarak kumpaslar düzenleyerek bunların yerine kendi elemanlarını yerleştirme planını uygulamaya geçirdiğini ifade etti.

Işık, "17-25 Aralık 2013 tarihinde hükümete karşı operasyon yoklamasına girişmiş bunda başarılı olamamıştır. Yıl 2016 ya geldiğinde devlet içinde güç kaybetmeye başladıklarını sıranın kendilerine geldiğini anladıklarında ise darbe girişimine kalkmışlardır. Fakat bunu yaparlarken bir şeyi göz ardı etmişlerdir. Türk halkının demokrasiye olan bağlılığını. Bunu hesaba katmamaları kendilerine çok pahalıya mal olmuştur. Örgütün gerçek yüzü halk tarafından görülmüş, bir daha itibar edilmeyecek şekilde tarihin tozlu sayfalarına süpürülüp atılmışlardır" dedi. 

15 Temmuz etkinliklerine koronovirüs nedeni ile geçen yıllara göre bu yıl, katılımın az olduğu görüldü.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum