Karaman'ın İl Oluşunun 31.Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Karaman'ın il oluşu nedeniyle yayınlanan mesajlar.

Karaman'ın İl Oluşunun 31.Yıl Dönümü Kutlu Olsun
21 Haziran 2020 - 14:24 - Güncelleme: 21 Haziran 2020 - 14:49

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı

“21 Haziran 1989 tarihinde Türkiye'nin 70. ili olan bu asil şehir; köklü geçmişi, tarihi değerleri, coğrafi özellikleri ve ekonomiye katkılarının yanında, Türk Dilinin başkenti olması ile de her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Geçen süre içerisinde her alanda gelişme çabası gösteren şehrimiz için bizler de var gücümüzle çalışarak bu çıtayı daha da yükseklere çıkarmak için çözüm odaklı hizmetler üretmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz, havasını teneffüs ettiğimiz Karamanımızın il oluşunun 31. yıldönümünü kutluyor, ilimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunarak, tüm Karamanlı hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” 

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (Kmü) Rektörü Prof.Dr Mehmet Akgül

“Köklü bir tarihî geçmişe sahip olan ve Türk dilinin başkenti olarak bilinen Karamanımızın il oluşunun 31’inci yılını gururla kutluyoruz. 21 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 3578 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti'nin 70'inci ili olan Karaman, geçmişinden aldığı tarihî ve kültürel miras ile günümüze dek ülkemizin gelişimi ve kalkınmasında her daim üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmiş, özünde taşıdığı değerlerle Anadolu’nun güzide şehirleri arasında yerini almıştır. 
Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan konumu ile önemli bir köprü görevi gören Karaman, medeniyetimizde iz bırakan şahsiyetleriyle de nadide şehirlerimizdendir. Karaman denince akla ilk gelen Yunus Emre, Mevlana, Piri Reis, Karamanoğlu Mehmet Bey, Kazım Karabekir, Mustafa Kemal Atatürk gibi milletimizin yetiştirdiği bilimde, edebiyatta, tasavvufta, askerlikte ve devlet yönetiminde öncü isimler, şehrimizin simgeleri arasında yer alarak Karaman ile özdeşleşmiştir. 
Karaman’ın önemli mekânları ve kurumları, medeniyetimize yön veren bu tarihî şahsiyetlerin isimlerini alırken üniversitemiz de Karamanoğlu Mehmet Bey’in adını alarak özellikle Türk dili ile ilgili önemli bir sorumluluğu sahiplenmiştir. Üniversitemiz bu bilinçle şehrimizin özünde barındırdığı potansiyelleri daha da geliştirmek, ülkemize ve milletimize akademik anlamda katkı sunmak için her türlü gayreti göstermektedir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak bilimsel altyapımız ve akademik birikimimizin yanı sıra Karaman’ın tarihî ve kültürel değerleri ile yetiştirdiğimiz gençlerimizi ülkemizin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz. 
Şahsım ve KMÜ ailesi adına, Karaman’ın il oluşuna vesile olan tüm devlet büyüklerimize ve emeği geçenlere şükranlarımı sunarken Karaman’ın il oluşunun 31'inci yıldönümünü kutluyor; şehrimize gönül veren ve hizmet eden herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum