Karaman'da Atatürk 81. Ölüm Yıl Dönümünde Saygıyla Anıldı

Karaman'da Atatürk 81. Ölüm Yıl Dönümünde Saygıyla Anıldı

Karaman'da Atatürk 81. Ölüm Yıl Dönümünde Saygıyla Anıldı
11 Kasım 2019 - 00:46

Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen törene; Vali Fahri Meral, Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, İl Jandarma Komutanı Alb. İsmail Şahin, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, Siyasi parti temsilcileri, Kamu kurum müdürleri, Askeri erkan, Şehit yakınları ve gaziler, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Parkı’ndaki tören, Atatürk Anıtına Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Buradaki tören Taş Binada açılan Atatürk sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı, Tekin Eğitim Kurumları tarafından Piri Reis Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla tamamlandı. Ayrıca Vali Fahri Meral ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, protokol üyeleriyle birlikte Piri Reis Kültür Merkezi’nde hizmet veren Satranç İl Temsilciliğini de ziyaret etti.

[gallery link="file" size="full" ids="15797,15798,15799,15800,15801,15802,15803,15804,15805,15806,15807,15808,15809,15810"]

'' 10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajları '' 

10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma günü nedeni ile yayınlanan anma mesajları.

Karaman Valisi Fahri Meral
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81 inci yıl dönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Ülkemizin kurtuluşunda Aziz Milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirerek, önderlik ettiği İstiklâl mücadelemiz sonucunda elde edilen eşsiz zaferler ve kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanan Atatürk;  siyasi ve askeri dehası, devlet adamlığı, fikirleri, başarıları ve düşünceleriyle sadece Türk tarihine değil dünya tarihine de kendini kabul ettirmiş büyük bir liderdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet döneminde hayata geçirilen inkılâp ve reformlar, demokratik, modern, hür ve müreffeh Türkiye’nin temellerini atarak büyük bir dönüşüm ve gelişim sürecini başlatmıştır.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96 ncı yılını büyük bir övünç ve gururla kutlayan ülkemiz, istikrar içinde güçlenmeye ve büyümeye devam etmektedir.

Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, sonsuza kadar yaşatmak için birlik ve beraberlik içerisinde ecdadımızdan aldığımız güç ve ilhamla daha ileriye taşımak, daha güçlü, daha müreffeh bir ülke haline getirmek için var gücümüzle yılmadan ve yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şanlı ecdadımızı, İstiklâl mücadelemizin eşsiz kahramanları ile tüm aziz şehitlerimizi, bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları Şad Olsun”
'' Karaman CHP Milletvekili İsmail Atakan Ünver '' 
"Bu dünyadan irtihalinin 81. yılında vatanımızın kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin ve Partimizin kurucusu Başkomutanımız Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhun şâd olsun Büyük Atatürk.

Ülkemizin içine düştüğü her zor süreçte Ulu Önder’i hatırlamak, anlamak ve O’nun açtığı yolda yürümek yapılabilecek en doğru ve yegane iştir. Demokrasimize, Cumhuriyetimize ve değerlerine, birlik ve bütünlüğümüze yönelen her türlü saldırının bertaraf edilebilmesi için ihtiyacımız olan yol gösterici her zaman Büyük Atatürk’ün ölümsüz liderliği; rehberimiz de O’nun ilkeleri ve bıraktığı manevi mirastır.

Ulu Önder bir konuşmasında “İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!” diyerek Atatürk'ü seven, özleyen nesillere takip etmeleri gereken yolu göstermiştir.

Bizler de Ulu Önder’in bugünkü manevi mirasçıları olarak, O'nun “Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.” vecizesinden hareketle, geleceğimizi ilkelerine sadık kalarak ve gösterdiği yolda yürüyerek oluşturacağız. Çocuklarımıza ve bizden sonraki nesillere yapacağımız en iyi hizmet budur.

Bir kez daha vatanımızın kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin ve Partimizin kurucusu, Ulu Önderimiz ve ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Türk Ulusunun Atasını, Atamızı ölümünün 81. yılında özlemle anıyorum. Ruhu şâd olsun."
'' Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı '' 


“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde saygı, şükran, özlem ve minnetle anıyoruz. Ömrünü bu vatana adamış, hayatı boyunca milleti için çalışmış büyük önder Atatürk’ün geride bıraktığı  mukaddes mirasına sahip çıkıyoruz. Askeri yetenekleri ve devlet adamlığı vasıfları ile çağının en önemli liderlerinden olan Atatürk; tarihe, insanlığa ve mazlum milletlere örnek olmuş bir liderdir. Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucularının bugünkü nesillere armağanı olan Türkiye Cumhuriyeti; milletimizin büyüklüğünü, gücünü, özgüvenini, tarihteki ve uygarlığın gelişme sürecindeki rolünü gösteren bir eserdir.

Biliyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’dan başlatıp İzmir’de büyük zaferlerle sonuçlandırdığı İstiklal Savaşımızla; tarih sahnesinden silinmek istenen Milletimizin ebediyen bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunu ve ilelebet payidar kalacağını bütün dünyaya bir kez daha göstermiş, Milletimizin İstiklal Mücadelesinde gösterdiği azim ve cesaret dünyanın mazlum milletlerine esin kaynağı olmuştur. Bizler de Devlet ve Millet olarak, O' nun ‘En Büyük Eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere eserlerine sahip çıkıp; el birliği ile çalışarak ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacağız. 

Bir arada ve bağımsız olarak yaşama azim ve iradesi kırılmadıkça, bir milletin asla yok edilemeyeceğini tüm dünyaya ispatlamış olan Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve O' nun silah arkadaşlarını, vatanımız uğruna fedakârca şehit ve gazi olan istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha en kalbi duygularımla, rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Savaşı’mızın Başkumandanı ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, Millî Mücadele’mizin tüm kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

'' Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül '' 

“Dış güçlerin ülkemizi ele geçirme arzusuna karşı başlatılan İstiklal Mücadelesi’nde aziz milletimize önderlik eden, milletimizi zafere ulaştırarak bağımsızlık ateşini ilelebet yakan Gazi Mustafa Kemal'in askeri becerisi ve liderliği onun yalnızca ülkemiz değil, dünya tarihi açısından da saygın bir yer edinmesine vesile olmuştur. 

Milletine duyduğu sonsuz güven ve inançla çıktığı zorlu yolda, milletinin de kendisine olan itimadıyla yeni bir devletin temelini atan Gazi Mustafa Kemal, İstiklal Mücadelemizi Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliği, mücadeleci ve kararlı şahsiyeti gençlerimiz için eşsiz bir örnek olurken bize emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne milli mücadele döneminde yaşanan milli ruhla sahip çıkmak da en büyük sorumluluklarımız arasında yer almaktadır. 

Ülkemizin geçmişte olduğu gibi dünya siyasetinde yeniden söz sahibi olacağına, milletçe kenetlenerek bu kutsal emanete sonsuza dek sahip çıkacağımıza inancımız tamdır. 

Bu düşüncelerle, her yıl 10 Kasım’da saygı ve minnetle andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ülkemizin bağımsızlığının kazanılması ve vatan topraklarının korunmasında büyük katkı ve çabaları olan tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor; şahsım ve KMÜ ailesi adına kendilerini şükranla yâd ediyorum.”

 


 

 

Editor:  Zülküf Atael

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum