Kazım Karabekir Paşayı Anma Mesajları

Kurtuluş mücadelesinin baş kahramanlarından olan şark fatihi Kazım Karabekir Paşa'yı vefatının 73.sene-i devriyesinde, rahmetle, saygı ve minnetle anıyoruz.

26 Ocak 2021 - 11:01 - Güncelleme: 26 Ocak 2021 - 19:34
Reklam
Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık
“Türk tarihinin önemli şahsiyetlerinden, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Şark Cephesi Komutanı, Kâzım Karabekir Paşa’yı ölümünün 73’üncü yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.
Bir ülke, tarihi ve millî değerleriyle var olur. Yakın tarihimizin önemli değerlerinden birisi de, şüphesiz, Kâzım Karabekir Paşadır. O, sadece askerî kimliğiyle değil, bir İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin unutulmaz başkanlarından birisi olarak Türk tarihinin mümtaz simalarından birisi olmuştur.
Bugün bizler onun şahsiyetini, cesaretini ve gayretini tüm zamanlara taşıyarak, ilimizin ve ülkemizin değerlerini ve kazanımlarını daha da üst noktalara taşımanın gayretindeyiz. İnanıyorum ki, bu aziz millet, böylesi büyük insanların hayatını, mücadelesini ve hatıralarını her daim yaşatacak ve kutlu bir miras gibi kuşaktan kuşağa aktaracaktır. 
Bu duygularla Kâzım Karabekir Paşa’nın ölümünün 73’üncü yıldönümü dolayısıyla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını vatanı uğruna canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum “

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker
'' Doğu Cephesi Komutanı olarak milli mücadelemizin en önemli mimarları arasında yer alan Kazım Karabekir Paşa’yı ölümünün 73. yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi‘mizin Başkanlığını da yapan, eşsiz devlet adamını halkımız asla unutmayacaktır. Ölüm yıldönümü vesilesiyle Merhum Kazım Karabekir Paşa’yı ve Kurtuluş Savaşı sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.''

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı
“Milli Mücadele’de, doğu hattımızın düşman işgalinden kurtarılması için orduya komutanlık eden Şark Fatihi Kâzım Karabekir Paşa, göstermiş olduğu mücadele azmi ve kazandığı zaferlerle milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiş, hemşehrimiz olması vesilesiyle de bizler için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur. Kazım Karabekir Paşa'nın başarıları cephelerde sınırlı kalmamış; eğitim ve sosyal alanda birçok yararlı hizmetlerde bulunmuş, düşman saldırılarında yetim ve öksüz kalan çocukların sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamıştır. Ebediyete intikalinin 73. yıl dönümü münasebetiyle bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamamızda büyük emeği olan 15. Kolordu kumandanı Kazım Karabekir Paşa’yı, onunla birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve vatanın bölünmez bütünlüğü için şehit olan kahramanlarımızı minnet ve şükranla anıyorum.”

Ermenek Belediye Başkanı Atila  Zorlu
''Kurtuluş Savaşımızın önemli komutanlarından, bu topraklarda bağımsız ve hür yaşamamızda büyük emeği olan 15. Kolordu kumandanı Hemşerimiz Kazım Karabekir Paşa’yı Ebediyete intikalinin 73. yıl dönümünde minnet ve şükranla anıyorum.''

AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan
''Hemşehrimiz Şark Fatihi Kâzım Karabekir Paşa, 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde, Kafkas Cephesi’nde, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıkların her biri bir destan değerindedir. Kazım Karabekir Paşa'nın başarıları cephelerde sınırlı kalmamış eğitim, sosyal ve siyasi hayat içinde birçok yararlı hizmetlerde bulunmuştur. Ermeni ve Rus saldırılarında anne ve babaları ölen çocuklar için mektep açmış, bölgenin sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamıştır. Kazım Karabekir Paşa kahraman bir asker, öksüz ve yetim babası, önemli bir siyasetçi ve yazardı. Ordudan ayrıldığı halde, askerlik ruhunu yitirmedi. Şanlı tarihimizin altın sayfalarında yer alan ve bugün bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamamızda büyük emeği olan Kazım Karabekir Paşa'yı aramızdan ayrılışının 73. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun."

İYİ Parti Karaman İl Başkanı İsmet Hatipoğlu
''Anadolu'nun bağrından yetişmiş en büyük komutanlardan birisi olan, milli birliğin önemini çok iyi bilen, bu birliğin gereklerini en iyi şekilde yerine getiren ve şu sözleriyle de '' Ey Türk oğlu! Sen pek sâfsın, seni herkes aldattı! Erdim diyen, döndüm diyen çemberinden atlattı!’’ Türk Milletinin ne denli temiz yürekli olduğunu vurgulayan değerli bir insan ve komutandı. Kazım Kârabekir’in kızı Hayat Karabekir Feyzioğlu, Genelkurmay Karargâhında yapılan bir anma töreninde de şöyle demiştir: “Babamın bir sözü vardır, sık sık tekrarlamak ihtiyacı duyarım; ‘Vatandaş! Yanlış bilgi felaket kaynağıdır. Her işin evvela hakikatini ara ve öğren! Sonra münakaşasını istediğin gibi yap! Birincisi vicdanına, ikincisi seciye ve irfanına dayanır.’  Kâzım Karabekir Paşa bu sözleriyle de toplumumuza ışık tutmuştur.
Kurtuluş savaşımızın kahramanlarından değerli hemşehrimiz Kâzım Karabekir paşamızı vefatının 73. yılında saygı, minnet ve dua ile anıyorum.''

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum