Reklam

KİNOA Zayıflatıyor Mu?

KİNOA Zayıflatıyor Mu?

KİNOA Zayıflatıyor Mu?
24 Temmuz 2019 - 16:37

Son yıllarda beslenme üzerinde yoğun çalışmalar yapılan glutensiz bir tür tahıl grubunda olan kinoa bitkisel protein kaynağı olup günümüzde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Kinoa tarihi çok eskiye dayanmakta ancak ülkemizde son dönemlerde yaygın olarak diyetlerde önemi artmıştır. Tüketime hazır olarak aldığımız kinoa, aslında Chenopodium kinoa bitkisinin tohumudur.
Kinoa protein, vitaminler, mineraller, posa ve biyokaktif bileşenlerce zengindir. Kinoanın protein miktarının zengin olmasının yanı sıra içerdiği proteinin kalitesi de diğer tahıllara göre daha yüksektir. Ayrıca glutensiz olması sebebiyle gluten-free diyetlerde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle cilt sağlığı için etkili olan E vitamininden, sindirim ve sinir sistemine faydalı olan B vitaminlerinden de zengindir.

Mineral içeriği de diğer tahıllara oranla yaklaşık iki kat daha fazladır. İçeriğindeki biyoaktif bileşenler sayesinde kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kanser hücrelerinin gelişimini engellediği ve kalp damar hastalıklarını önlediği bilimsel olarak ortaya konulmuştur.

Zayıflama üzerindeki etkisine gelecek olursak; kinoa lifli yapısı ile uzun süre tokluk sağlar. Bunun yanında metabolizmamızı hızlandıran, bağırsak sağlığımız için faydalı olan bir tahıl türüdür. Diyet yapan bireylere yeterli ve dengeli bir beslenme ile birlikte diyetlerinde kinoanın da yer alması vücuda enerji vererek katkı sağlamış olur.
100 g pişmiş kinoa 120 kalori iken yine aynı miktarda pişmemiş kinoa ise 370 kaloridir. Bu sebeble diyetlerimizde pişmiş kinoayı kullanmak çok daha etkili olacaktır. Pişirme işleminden önce birkaç saat suda bekletilmesi daha sonra 15 dakika gibi bir süre pişmesi için yeterli olacaktır. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanmak mümkün. Ayrıca ara öğünlerde yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilir.

Sonuç olarak kinoa içerdiği protein ve lif sayesinde uzun süre tok tutan, kabızlığa iyi gelen, kan şekerinin dengede kalmasını sağlayan, sağlığımıza faydalı bir besindir.

Editor:  Zülküf Atael

FACEBOOK YORUMLAR

Günün Başlıkları