Kmü Rektörü Akgül'ün 29 Mayıs Mesajı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, İstanbul'un Fethi’nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kmü Rektörü Akgül'ün 29 Mayıs Mesajı
28 Mayıs 2020 - 11:42

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, İstanbul'un Fethi’nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İnsanlık tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve barındırdığı maddi ve manevi değerleriyle milletlerin her daim gözbebeği olan İstanbul, Türk milletinin ve İslam aleminin de gönlünü fethetmiş, nihayet benzersiz bir kuşatmayla 29 Mayıs 1453 tarihinde Türk İslam medeniyetinin saflarına geçmiştir. 
İstanbul'u fethetmek demek aslında İstanbul'un sizi fethetmesi demektir. Nitekim bağrında taşıdığı sanat, estetik, inanç, bilim ve kültürle İstanbul, Türk İslam medeniyetine dahil olurken bu medeniyetin yeniden can bulmasına ve dünyaya yeni bir soluk getirmesine de vesile olmuştur.  Öyle ki İstanbul'un fethi, İslam coğrafyasında Türk milletini bayraklaştırırken batı dünyasında da yeni bir medeniyet arayışına neden olmuştur. 

Kuşkusuz İstanbul, Türk milletinin askeri dehasının, çağın ötesine uzanan vizyonunun, dünyaya adaletle ve inançla yön verme arzusunun sonucunda, yüzyıllar boyu konuşulacak savaş  stratejileriyle fethedilmiş; o tarihten bu güne kadar da Türk İslam şehri hüviyetini korumuştur.  
Bu zafer, henüz 21 yaşında olmasına rağmen üstün dehası, azim ve cesareti, savaş stratejilerine olan hakimiyetiyle Fatih Sultan Mehmet Han'a nasip olmuş; Yüce Hakan bu önemli zaferle, hem komutanlık vasfı hem de üstün kişilik özellikleriyle insanlık tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. 
Fethin üzerinden geçen 567 yıl boyunca İslam coğrafyasının manevi başkenti İstanbul, insanlığa hizmetini en iyi şekilde sürdürmüş, önemli şahsiyetleri bağrında yetiştirmiş ve her gün manevi zenginliğini daha da artırmıştır.  

Fethin yıldönümü nedeniyle bir kez daha başta Büyük Kumandan Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere fethe gönül veren tüm ecdadımızı ve şanlı ordumuzu şükran, rahmet ve minnetle yad ediyor; milletçe onların aziz hatıralarına daha fazla layık olabilmek temennisiyle İstanbul'un Fethi’ni kutluyorum."
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum