Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

Kurban Bayramı nedeniyle, yayınlanan kutlama mesajları.

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!
31 Temmuz 2020 - 01:07

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık
“Birlik, beraberlik, kardeşlik ve dostluk duygularının en üst düzeyde idrak edildiği, yardımlaşma ve dayanışma duygularının yaşandığı ve yaşatıldığı, millet olarak güçlü bağlarla sahip olduğumuz birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin daha da pekişmesine zemin oluşturan Kurban Bayramına erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar, dostluğu, barışı, huzuru, geleceği, soframızı, mutluluğumuzu, hüznümüzü, yalnızlığımızı paylaştığımız, birlik ve beraberliğimizi en sıcak şekilde hissettiğimiz mübarek ve mukaddes günlerdir. Valiliğimiz, vatandaşlarımızın Kurban Bayramı'nı huzur ve güven içinde geçirmelerini sağlamak amacıyla gerekli hazırlığı yapmış ve her türlü tedbiri almıştır.  Sizlerden alınan tüm kararlara ve görevlilerin ikazlarına uymanızı seyahate çıkacak vatandaşlarımızdan trafikte azami derecede dikkatli olmalarını ve trafik kurallarına riayet etmelerini, her bir trafik kuralının en az bir hayat kadar değerli olduğunun bilinci içerisinde sevdikleriyle kazasız, sağlıklı ve huzurlu bayramlar geçirmelerini temenni ediyorum. Bilindiği üzere, tüm dünyayı saran koronavirüs salgınına karşı ülkemiz genelinde mücadele tüm alanlarda sürdürülmektedir. Bu zor günleri, birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Bizlere düşen ise, her zaman coşkuyla kutladığımız bayramımızı gelecek yıllarda yine aynı heyecan ve coşkuyla kutlayabilmemiz için başta maske kullanımı, sosyal mesafe, temizlik konusunda alınan tedbirlere hep birlikte uymaktır. Bu duygularla ilimizde görev yapan bütün kamu görevlileri ve aileleriyle Karamanlı hemşerilerimin Kurban Bayramını kutluyor, sevgi ve kardeşlik duygularının coşkuya dönüştüğü bu mübarek günlerin ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesini diliyorum” 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver
“Ulusal ve dini bayramlarımız Türk milleti olarak barış içinde yaşama arzumuzu ortaya koyduğumuz, bizleri bir arada tutan en önemli günlerimizdir. Bu özel ve anlamlı günler sayesinde insanlar arasında ayrım yapmadan, yoksulluğu yenmek için ödünsüz mücadele verip, güvenilir ve herkese hoşgörüyle davranan bir ahlak anlayışının önemini de anımsıyor, paylaşıyor; paylaştıkça daha da büyüyor, daha da kenetleniyoruz.
Geçmişte olduğu gibi bugün de özünde kardeşlik, dostluk, sevgi, hoşgörü, paylaşmak, dayanışmak gibi yüce değerleri barındıran bu mübarek günü, Kurban Bayramı’nı; hep birlikte karşılamanın mutluluğu içindeyiz. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu ve kimsesizlerin kimsesi kıldığı Cumhuriyetin temelini oluşturan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkeleri ışığında yürüdüğümüzü ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesinin mücadelesini verdiğimizi anımsatarak bu bayram da milletimize barış, kardeşlik, refah diliyor; tüm İslam aleminin hak ettiği huzura bir an önce kavuşmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşünceler ile yarınlara güvenle bakan, siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda dünyaya örnek olacak düzeyde çağdaş ve kalkınmış bir Türkiye'yi yeniden var etmek umuduyla Kurban Bayramınızı kutlar, kestiğimiz kurbanların ve ibadetlerimizin kabulünü Yüce Allah'tan niyaz ederim. İyi bayramlar.”


Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı
“Kurban ibadeti Yüce Allah'a manen yaklaşmanın, dayanışma ve yardımlaşmanın simgesi, kardeşliğin sevincidir. Milletimizi birbirine bağlayan anlam dolu gün ve dönemlerdir. Kurban kesimi esnasında vatandaşlarımızdan hassasiyetle kurallara uymasını ve tüm tedbirlerini alarak bu özel ibadetlerini yerine getirmesini önemle hatırlatıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşehrilerimin Kurban Bayramı’nı kutlar, hayırlara vesile olmasını temenni ederim.”


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül
“Bayramlarımız saygı ve sevginin, vefanın, sadakatin ve fedakârlığın simgesi olarak milletimizin benliğine işlemiş özel günlerdir. Kurban Bayramı ise kardeşlik bilincimizi diri tutma ve aramızdaki dayanışmayı pekiştirme vesilesi olarak gördüğümüz, aynı zamanda muhtaç kardeşlerimizin evlerine mutluluk taşıdığımız bir gönül kazanma seferberliğidir. 
Dinimizin emrettiği bir ibadet olmasının yanı sıra bizlere imkanlarımız ölçüsünde paylaşmayı, bu paylaşımı yaparken dünyevi duygularımızdan arınmayı ve tam anlamıyla birlik olabilmeyi hatırlatan Kurban Bayramı, hiçbir karşılık beklemeksizin ve insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın verebilmeyi öğretir. 
Tek başına yaşandığında anlamını yitiren, ancak milletçe manevi bağların pekiştirilerek bir ibadete dönüştüğünde gerçek manasına kavuşan Kurban Bayramı, bu yıl daha anlamlı bir iklimde eda edilecek. Zor günler geçirdiğimiz ve halen etkilerini yakından hissettiğimiz salgın döneminin ardından yaşayacağımız bayram, bizlere hayatın anlamını bir kez daha düşünme fırsatı sunacaktır.  
Yaşantımızı büyük ölçüde kısıtlamak zorunda kaldığımız bu dönemde bir arada olabilmenin; mutluğumuzu, heyecanımızı ve üzüntümüzü paylaşabilmenin önemini en iyi şekilde idrak etme fırsatı bulduk. Şimdi yaşanan zorlukları unutmadan, geleceğimizi de tehlikeye atmadan devlet yetkililerinin belirlediği önlemler çerçevesinde bir bayram geçirmek bizlerin en büyük sorumluluğudur. Fevri davranışlardan uzak, en ufak bir sorumsuzluğun bile başta yakınlarımız olmak üzere milletimiz için büyük sağlık sorunlarına yol açacağı gerçeğinden hareketle bayramımızın sağlık, mutluluk ve huzur içinde geçmesini diliyorum. 
Kurban Bayramının güzel günlerin müjdecisi olması, ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sunması, İslam âleminde ve tüm dünyada huzur, güven ve bereketin yaygınlaşmasına vesile olması temennisiyle başta Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesi olmak üzere milletimizin ve tüm İslam aleminin bayramını kutluyorum.”

Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan
“Bereketin yaşandığı, kimsesizlerin sevindiği, muhtaç yüreklerin ferahladığı ve hastaların şifa bulduğu bir bayram temennisiyle kurbanlarınız kabul, bayramınız mübarek olsun.”

AK Parti 25. ve 26. Dönem Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk
“Bugün bir Kurban Bayramı’na daha erişmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz. Herkesin bayramını tebrik ediyor, rahmet ve bereketiyle gelen bayramın, ülkemize, milletimize huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini, bayramla birlikte ve bayram vesilesiyle gelecek iklimin bayramdan sonra da ülkemizde sürmesini temenni ediyorum” diyerek başlayan Başkan Konuk; “Bu bayramda, manevi dünyamızda yaşadığımız sevinç, coşku, huzur ve heyecanı maalesef salgın nedeniyle Ramazan Bayramı’nda da olduğu gibi sosyal hayatımızda eş dost akrabalarımızla eski bayramlardaki gibi gönüller bir bedenler yan yana yaşayamayacağız. Bu bayramda gönüller bir bedenler mesafeli olacak. Bayram kucaklaşmaları gönülden gönüle yapılacak. Belki kapılar bayram ziyaretleri için daha az açılıp kapanacak, gönül kapıları telefonlarla, dualarla daha çok çalınacak, hep açık tutulacak. Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bakanımızın ısrarla söylediği gibi biraz daha sabredeceğiz, biraz daha tedbirlere uyacağız. Çocuklarımızın, büyüklerimizin, milletimizin sağlığı söz konusu olunca azami gayreti göstereceğiz, bu herkesin herkese karşı sorumluluğu. Bir süre daha dikkat edeceğiz. Alıştığımız gibi davranmayacağız ki, alıştığımız gibi davranacağımız günlere, geleneklerimize göre kutlayacağımız, hem gönüllerin bir, hem bedenlerin yan yana olacağı bayramlara bir an önce kavuşacağız” 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karaman İl Başkanı Mahmut Ünüvar
‘’Kurbanla mümin kişinin olgunlaşması amaçlanırken, paylaşarak toplumla yakınlaşması ve yakınlaştıklarına da kardeş olduğunu hissettirmesi açısından da için önemli bir fırsattır. Ayrıca dargınlıkların küslüğe dönüşmesi ve gönüller arasına mesafelerin koyulması da bayramla engellenir. Bayram birliğimizi, dirliğimizi pekiştirmek adına kucaklaşmamız için vesiledir ancak, salgın nedeniyle alınan kararları da unutmamalıyız. Ramazan Bayramı sonrası ilimizdeki vaka artışını hatırımızda tutmalı, aynı hataları tekrar etmemeliyiz. Bir sonraki bayramı; gönüllerin bayram yerine döndüğü, hasretlerin son bulduğu ve büyüklerin saygı-küçüklerin sevgiyle kucaklandığı bir bayram olarak geçirmek istiyorsak, bugünü hassas geçirmeliyiz.
Unutmayalım ki, kuralların dışına çıktığımız her gün bir sonraki bayramımızı, kaynaşmamızı ve kucaklaşmamızı kurban veririz. Her günümüzün bayram olması ve her anımızın sağlık-selametle perçinlenmesi dileği ile tüm hemşerilerimin mübarek Kurban Bayramı’nı kutlarım. Hemşerilerime huzur ve mutluluk diliyor, güzel bir bayram geçirmelerini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum’’ sözlerine yer verdi. İki bayram sevincini bir arada yaşadıklarını söyleyen Ünüvar mesajında ayrıca; ‘’Kurban Bayramı arifesinde aldığımız Karaman Belediyespor kulübümüzün 3. Lige çıktığı haberi, iki bayram sevincini bir arada yaşamamıza neden oldu. Bu vesileyle başkan, yönetici ve oyuncularımızı gönülden tebrik ediyor, 3. Lig yolculuğunda başarılar diliyorum’’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı
İslam alemi için çok önemli olan, paylaşmayı, kardeşliği, birliği ve beraberliği pekiştirdiğimiz Kurban Bayramı’na kavuştuk. Kurban ibadeti imkanı olan ile olmayanı birleştiren, paylaşmamızı sağlayan ve kardeşliğin pekiştiği bir ibadettir. Dünya’nın ve ülkemizin zor günler yaşadığı bugünlerde Hac ibadetini Covid-19 virüsü sebebiyle bu yıl vatandaşlarımız yapamamıştır. Bu buruk duygular ile Kurban Bayramımızı kutlayacağız. Covid-19 virüsü sebebiyle tüm hemşerilerimin bütün kurallara uymaları ve önlemleri uygulamaları çok büyük öneme sahiptir. Sevdiklerimizin sağlığı için gereken önemi hep birlikte verelim ve mücadelemize devam edelim. Ülkemizde gıda güvenliğinde yetkili otorite olan Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın yakın zamanda kamuoyu ile paylaştığı taklit ve tağşiş yerlerinin fazlalığı gıda sektöründeki sorunları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Sektörde kayıt dışı ve merdiven altı üretim olması, işletmelerde yeterince teknik eleman çalıştırılmaması ve yeterli düzeyde denetimlerin yapılamaması nedeniyle sektörde sıkıntılar yaşanmakta bu da halk sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bütün bunlara ek olarak toplumsal ilişkilerin Covid-19 nedeniyle kısıtlandığı ve bayram nedeniyle ekstra önlemlerin alınacağı Kurban Bayramı’nda da gıda güvenliği daha çok önemsenmelidir. Özellikle bayramın yaz aylarına gelmesi nedeniyle hijyen koşullarına daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. 
Konu hakkında İl Başkan Yardımcımız Gıda Mühendisi Gizem Şahin değerli hemşerilerimizi bazı konularda uyarıp, tavsiyelerde bulunmakta; “Kurbanlık etin yoğun tüketileceği bayram günleri ve sonrasında, tüketicilerin daha bilinçli ve duyarlı olması gerekmektedir. Et, yapısı ve hayvansal kökenli hastalıklar, veteriner tıp ürünleri olarak adlandırılan kimyasallar hem kesim hem de kesim sonrasındaki hijyen sorunları nedeniyle her zaman riskli kabul edilen bir üründür. Kesim öncesi ve sonrasında gerekli kontrollerin yapılması, kesim hijyeninin sağlanması ve sonrasında etin güvenli yollarla tüketiciye ulaşması amacıyla her aşamada risklerin kontrol edilmesi son derece önemlidir. Kurban bayramında çok sayıda kesim yapılması kimi zaman uygunsuz koşullarda kesim yapılmasına neden olmakta, bu durum etin kesim sonrasında muhafazası ve tüketimi açısından daha fazla riskli duruma gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kesimin yetkililerce gösterilen noktalarda yapılması, sağlıklı hayvanların seçilmesi ve tüketilecek noktaya kadar etin muhafazası önem kazanmaktadır. Buzdolabında dondurulmadan muhafaza edilen kurban eti, bütün veya parça olarak en fazla 3-4 gün, Kıyma gibi boyutu küçültülmüş ise bir gün içerisinde tüketilmelidir. 
Dondurularak muhafaza (-18°C)  tercih edildiğinde, küçük porsiyonlar halinde bir kez dondurulmasına özen gösterilmeli, et çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.  Hemen tüketilmeyecek et kavurma yapılarak da muhafaza edilebilir. Sakatat ile et aynı ortamda bulundurulmamalı ya da muhafaza edilmemelidir. Et, kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, etin merkezi tam olarak pişene kadar (en az 70° C), ısıl işlem devam etmelidir. Kurbanlık etin henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak biçimde büyük parçalar halinde üst üste yığılması durumunda,  etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (2 gün) bozulma ve kokuşma görülecek, tüketimi sağlık açısından risk oluşturacaktır. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemeli, hayvanlara verilmemeli, çöpe atılmalıdır.
Güvenli gıdaya erişim koşulların sağlanması için her zaman olması gerektiği gibi; bu Kurban Bayramı boyunca da resmi denetimlerin etkin bir biçimde yapılması, kayıt dışı, kuralsız ve hijyenik olmayan girişimlere engel olunması konusunda tüm yetkili kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesi gerekmektedir.” Ülkemizde hayvancılıkta yaşadığımız sorunların çözüldüğü, üreticinin düşük maliyetler ile üretip tüketiciye güvenle ulaştırdığı, güvenli ürünlerin tüketildiği, pandemi sürecinin son bularak daha sağlıklı olduğumuz, kardeşliğimizin baki olduğu nice kurban bayramlarına ulaşmak umuduyla, tüm hemşerilerimin Kurban Bayramlarını en içten dileklerimle kutluyorum.

İYİ Parti Karaman İl Başkanı İsmet İlmi Hatipoğlu
Yetimi, öksüzü, çaresizi ve imkanları olmayan insanları sevindirmenin adıdır bayramlar.
Birlik ve beraberliğimizi paylaşma duygusuyla bütünleştiren, kalplerin ve bedenin Allah’a adanmışlığının en güzel temsilidir Kurban Bayramı. Yaşadığımız hayat; bir iyilik yarışı olmalıdır ve bir iyilik yolculuğudur, yüzü gülen bir yetimin gözlerindedir bayramlar. Bu vesile ile Aziz Türk Milletimizin ve tüm İslam Aleminin mübarek kurban bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum