Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

Ramazan Bayramı nedeniyle, yayınlanan kutlama mesajları.

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
23 Mayıs 2020 - 14:10 - Güncelleme: 23 Mayıs 2020 - 15:59

Karaman Valisi Fahri Meral

“Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularının en yoğun şekilde yaşandığı, Ramazan Ayı’nı tamamlayıp, birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendiren bir Ramazan Bayramı’na daha erişmiş bulunmaktayız.
 İnancımızda ve toplumumuzda çok özel yeri olan dini bayramlarımız, sevgi, saygı, yardımlaşma ve hoşgörü gibi güzel hasletlerimizi pekiştirirken, dargınlıkları sona erdirmekte, barışa ve muhabbete vesile olmakta, ihtiyaç sahiplerine daha çok elin uzanmasına imkân sunmaktadır. 
 
Unutmayalım ki; asırlarca, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiği bu kadim topraklarda bizi güçlü kılan, vatandaşlarımızın birbirine karşı olan gönülden bağlılığı, aziz milletimizin yardımseverliği, milli birlik ve beraberliğimize olan sarsılmaz inancımızdır.
 Hayatımıza feyz ve bereket katan Ramazan Bayramını, bu yıl maalesef tüm dünyanın mücadele verdiği ve ülkemizi de tehdit eden koronavirüs salgınının etkisinde idrak etmek zorunda kalacağız. Bu bayramda bizlere düşen görev, yardımlaşmanın ve dayanışmanın güzelliğini en güzel şekilde yaşayıp, yaşatmaktır. 
 
Gerek ülkemizin, gerekse tüm dünyanın sıkıntılı bir dönemden geçtiği bu günlerde, millet olarak birlik beraberlik anlayışı içinde birbirimize daha da sıkı kenetlenerek bu zor günlerin üstesinden geleceğimizi unutmamalıyız. Dünyamız bugün büyük bir salgın hastalıkla mücadele ediyor. Siz değerli büyüklerimiz belki de ilk kez alıştığınız ve hak ettiğiniz kalabalık ziyaretlerden uzak olacaksınız. Temennimiz, içinde bulunduğumuz bu mukaddes atmosferin, tüm inananlar için bütün güzelliklerin yaşanmasına vesile olmasıdır. Biliyoruz ki bugünleri de geride bırakacak; daha nice güzel ve mutlu günlerde hep birlikte olacak, ellerinizden öpecek ve kucaklaşacağız.
 
Bu güzel bayramı, bugün vatanımızda huzur içerisinde idrak etmemizi; ülkemizin bağımsızlığı, milletimizin birlik ve beraberliği için canlarını feda eden aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum. Bu duygularla Ramazan Bayramı’nın ülkemize ve dünyaya mutluluk, huzur ve barış getirmesiyle tüm belâlardan kurtulmasını diliyor, birlik ve beraberlik içerisinde nice güzel bayramlara ulaşmak dileğiyle tüm Karamanlı hemşehrilerimin Ramazan Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver

“Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde dahi paylaşmayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı bir an olsun bırakmayan milletimiz ile birlikte bereketin sembolü Ramazan ayını geride bırakmanın huzuru içinde, bayrama kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.
 
Bu bayram büyüklerimiz ve küçüklerimiz ile bir araya gelemeyecek, sevdiklerimizle kucaklaşamayacak olsak da; millet olarak bayram ruhunu eksiksiz yaşayacağımıza olan inancım tamdır. Komşusu açken tok yatmamayı öğütleyen bir dinin inananları olarak, düzenlenen her yardımlaşma ve dayanışma kampanyasına ‘el veren’ yüce milletimizle birlikte, bu zorlukların da üstesinden gelecek; refah içinde, kardeşçe ve bir arada kutlayacağımız bayramlara kavuşacağız.
 
Ruhunda dayanışma olan Ramazan Bayramı’nın refah, adalet, huzur ve mutluluk içinde yaşayacağımız güzel günler getirmesini temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan ayı boyunca tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin ve yardımların kabul olması dileğiyle başta siz kıymetli hemşehrilerim olmak üzere tüm yurttaşlarımızın Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı

“Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan ayını geride bırakırken, küçükten büyüğe herkesin sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı’na kavuşmanın sevinci içerisindeyiz. Her ne kadar virüs salgını nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı’nı buruk yaşayacak olsak da inşallah önümüzdeki yıl bu mübarek ayı doya doya yaşamayı Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Karamanlı hemşehrilerimin ve İslam Aleminin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül

“Ramazan ayının verdiği huzur ile geçirdiğimiz bir aylık sürecin ardından hep birlikte bayrama ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ruhumuzun tazelendiği, sevgi, saygı, kardeşlik ve yardımseverlik gibi kavramların her yıl yeniden anlam bulduğu Ramazan ayını bu yıl da bize sunduğu maddi ve manevi güzelliklerle birlikte uğurluyoruz. İçinde bulunduğumuz salgın süreci nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre daha temkinli yaşadığımız Ramazan ayında sevdiklerimizle birlikte aynı iftar sofralarında buluşamasak da ülke olarak gönüllerimiz bir oldu ve bu maneviyatı her birimiz kendi evlerimizde yaşadık. Aileler olarak bir arada olmanın, paylaşmanın ve aynı sofranın etrafında toplanmanın bile ne derece kıymetli olduğunu yakinen idrak ettik. 

Her şeye rağmen Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirerek ve milletçe evlerimizde dahi birbirimize kenetlenerek bayram sevincine erişmiş olduk. Sağlıkla ve inançla geçirdiğimiz her anın kıymetini bilerek, sabrın ve iyilikte bulunmanın önemini daha iyi kavrayarak geçirdiğimiz bu ayın ardından edindiğimiz manevi duyguların tüm yaşantımıza tesir etmesi, gelecek yıl daha sağlıklı ve huzur dolu bir Ramazan’a erişmek en büyük temennimizdir. 

Bu vesileyle, İslam coğrafyasının en büyük sevinçlerinden olan Ramazan Bayramının tüm dünyaya huzur, bereket ve güzellikler getirmesini diliyor; başta üniversitemiz mensupları olmak üzere Karamanlı hemşerilerimizin, milletimizin ve tüm İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Baştuğ

'' Her yönü ile iyiliğin, birbirimizi anlamamızın, birlik beraberliğimizin güçlenmesine ve yaşamamıza yön veren rahmet, bereket ve arınma ayı olan Ramazan ayının sonunda, sevgi, kardeşlik, sağlık ve mutlulukların yayılarak yaşamımızın her bir yanını saracağı Ramazan Bayramımıza girmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Ramazan ayı boyunca yapmış olduğumuz ibadetlerimiz, iyiliklerimiz ve her yönü ile kendimizi sorgulamanın sonunda Ramazan Bayramı bizlere en güzel hediyedir. Bayramları anlamlı kılanda her canlının iyilik ve güzellik dünyasından faydalanmasıdır. Zorlu, acı dolu günlerin etrafımızı sardığı bu zamanda birlik, beraberlik içinde, kardeşçe yaşayabilmek için sevgi duygularımızı güçlendirmek böylesine güzel bayramlarımızda bizlerin en önemli görevidir.

Bu bayram, dünyaca yaşanılan salgın sebebiyle aramızda mesafeler olacak, bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Ancak bu kötü günlerin sonunda gelecek güzel günlerin umudu ile sevgi, barış, kardeşlik, mutluluk ve huzurun yeryüzünün her yerini sardığı insanca yaşayabileceğimiz nice bayramlara erişebilmek dileğimle, Ramazan Bayramımız kutlu olsun.''

Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan

'' Tüm dünyanın yaşadığı sıkıntılara rağmen mübarek Ramazan ayının manevi ikliminde büyüklerimize ve ihtiyacı olan herkes için vefa bilinci içerisinde eğitim camiamızla biz bize destek olduk. Ramazan ayının kazandırdığı güzellikleri yılın tamamına taşıyabilmemiz bizlere kalan en güzel alışkanlıklar olacaktır. Bu hasletlerle eriştiğimiz Ramazan Bayramı’nda her ne kadar uzaktan da olsa büyüklerimizin hayır dualarını alacak, küçüklerimize sevgimizi göstereceğiz. 
Sağlık, mutluluk ve huzurla daha nice bayramlara erişmek temennisiyle iyi bayramlar diliyorum. '' 

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı

'' slam'ın rahmetle yoğrulmuş adaletini, bilgi ve hikmetle bütünleşmiş ahlâkını bütün insanlığa gösteren rahmet ve bağışlanma mevsimi olan bir Mübarek Ramazan ayını daha tamamladık. Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir, Ramazan Bayramı da bu mübarek ayın ödülüdür. Ramazan Bayramı sevdiklerimizle birlikte olduğumuz, buluştuğumuz manevi duygularımızın coşkusunu yaşadığımız önemli bir bayramdır.
Ramazan ayında Covid-19 virüsü sebebiyle aynı sofralarda buluşamamış olsak da İl ve ilçe başkanlıklarımız, örgütümüz ve hayırseverlerin katkılarıyla Karaman Merkez ve ilçelerimizde 980 adet yardım paketi hazırlayarak ihtiyaç sahiplerine adreslerinde teslim ettik, 980 ailemizin sofralarına konuk olmuş olduk. Gönlümüzü paylaştığımız vatandaşlarımızın, rencide edilmemesi adına herhangi bir görsel, gerek sosyal medyada, gerekse de Karaman basınıyla paylaşılmamıştır. Ne var ki son günlerde ihtiyaç sahiplerine yapılan bazı yardımlara ilişkin fotoğraf karelerinin basında ve sosyal medyada yer alması üzerine Kamuoyumuza bu yönde açıklama yaparak, örgütümüzün sosyal çalışmalarının kamuoyumuzun bilgisine sunulması ihtiyacı da hasıl olmuştur. 
Bu zor günlerde paylaşmak güzeldir. “Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan ve gönül kırmayanlar için Allah katında mükâfatlar vardır.(Bakara suresi (2), 262)” İslam bizlere "Bir elin verdiğini öbür elin duymasın." diyerek bir Müslümanın hayır ve hasenatta nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair en güzel örneklemeyi yapıyor. 
Bu seneki Ramazan bayramı geçen yıllara nazaran çok daha farklı yaşanacak, her geçen yıl “nerede o eski bayramlar” dediğimiz son yıllarda, bu sene gerçekten de eski bayramlarımızı arayacağız. Dünya’yı ve ülkemizi etkisi altına Covid-19 virüsü sebebiyle bayramlarımızı buruk şekilde kutlamaktayız. Hepimiz evimizde olacağız bu bayram. Ancak sevdiklerimize farklı iletişim yolları ile ulaşarak bayramımızı coşkuyla kutlayacağız.
Umut ediyorum ki daha güzel günlerde, bayramlarda yine hep birlikte olacağız. O güzel günlere kavuşmak dileklerimle tüm İslam aleminin ve yurttaşlarımızın Ramazan Bayramını kutluyorum.'' 

Karaman İYİ Parti İl Başkanı İsmet İlmi Hatipoğlu

'' Corona virüsü nedeniyle olağanüstü günlerden geçtiğimiz bugünlerde; bir Ramazan Bayramına daha ulaşmanın sevincini ve huzurunu yaşıyoruz. Bu bayramda her ne kadar büyüklerimizle yakın temas kuramayacak olsak da, birbirimizi ziyaret edemeyecek olsak da; bizler Türk Milleti olarak gönülden bağlıyızdır birbirimize ve zor zamanlarda tek yürek, tek vücut olduğumuzu şanlı tarihimizden de çok iyi bilmekteyiz... Yine bu zor süreci birlik, beraberlik ve dayanışmayla, dini ve milli şuurla aşacağımızdan şüphemiz yoktur.  Corona yüzünden hayatını kaybedenleri de rahmetle anıyor yakınlarına da baş sağlığı diliyorum, tedavi görmekte olanlara da acil şifalar diliyorum.
 İyiliğin ve yardımlaşmanın yoğun yaşandığı bu mübarek ayda tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin ve yapılan yardımların Allah (c.c) huzurunda kabul olması temennisiyle mübarek Ramazan Bayramınızı Kutluyorum. ''

Karaman Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemal Boynukalın

 "Bu zor zamanların ardından güzel günlerin geleceğine ve yine yan yana kutladığımız bayramlara kavuşacağımıza gönülden inanıyorum Bu sene Covid 19 nedeniyle buruk bir bayram geçireceğiz. Bu zor günleri birlik, beraberlik ve sabırla geçirdik. Tehlikeni devam etmesi nedeniyle bu bayramımızı evlerimizde kutlayacağız. Ben bu zor zamanların ardından güzel günlerin geleceğine ve yine yan yana kutladığımız bayramlara kavuşacağımıza can-ı gönülden inanıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle kardeşliğin, barışın ve huzurun hakim olduğu bir dünya dileğiyle tüm halkımızın Ramazan Bayramınızı kutlar; sağlıklı günler dilerim.'' 

25. ve 26. Dönem Ak Parti Karaman Milletvekili, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk

DEĞERLERİMİZİN KIYMETİNİ MAHRUMİYETİN VERDİĞİ EKSİKLİKLE DAHA İYİ KAVRAYACAĞIZ
Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajına, “iftar sofralarında buluşamadığımız, iftar sonrası sohbetlerinin tadını çıkaramadığımız bu seneki Ramazan Ayının ardından hepimizin sıhhati ve sağlığını tehdit eden salgın belasından bir an önce kurtulmak için bu Bayramı da önceki yıllardaki her bayramdan farklı idrak edeceğiz” diyerek başlayan 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “bayram ziyaretlerimiz sıhhatli günlerdekinde daha sıkı kucaklaşmak için bu sene ertelenecek, sokaklar çocuklarımızın bayramlara özgü neşesiyle rengarenk olmayacak bu sene. Kapıların zilleri çalınmayacak, bayram bu sene yüz yüze buluşmalara, hasret gidermeye vesile olamayacak. Bu Bayramda, tıpkı Ramazan Ayındaki gibi bir önceki ve daha önceki rahmet aylarının hayatımıza kattığı değerlerin kıymetini mahrumiyetin verdiği eksiklikle daha iyi kavrayacağız. İftar sofralarında buluşmak gibi Bayram vesilesiyle kucaklaşabilmenin, bayram vesilesiyle hatırlayıp hatırlanmanın, mesafelerin ayırdığı uzaklardaki eş dost akrabanın bedenlerinin buluşmasının gönüller arasındaki bağı da kuvvetlendirdiğinin kıymetini bu sene bunlardan mahrum bir bayram idrak ederek anlayacağız. Bu sene Ramazan Bayramını bedenler ayrı kutlayacağız. Ancak bu durum Bayramı gönül birliği ile gönüllerin mesafeleri aşarak daha sıkı sarılarak kutlamasına mani değildir. Bu sene elimiz kapının ziline uzanamasa da iyi dileklerimizi, güzellik temennilerimizi,  dualarımızı, sevincimizi, heyecanımızı, coşkumuzu, ikramlarımızı birbirimize ulaştıracak, birbirimizle buluşturacak teknolojik imkânlar mevcuttur” şeklinde konuştu. 


BAYRAMLAR, BİRLİĞİMİZİ VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KUVVETLENDİREN ÖZEL GÜNLERDİR 
Başkan Konuk, mesajını şu cümlelerle sürdürdü: “Biz bu sene Ramazan Bayramında salgına rağmen Bayramı coşkusundan, sevincinden, Bayramlara özgü yardımlaşma ve dayanışma ruhundan taviz vermeden idrak etmenin yolunu, yöntemini de bulacağız. Bu Ramazanda kalabalık iftar sofralarında buluşmaya imkânımız olmamasına rağmen milletimiz Ramazanın rahmet ve bereketini paylaşmanın yol ve yöntemini nasıl bulduysa, Bayram coşkusunu, sevincini çevresinden başlayarak her haneye her eve ulaştırmanın yol ve yöntemini de bulacaktır. Çünkü biz dini bayramlarımızı sıradan bir kutlamanın, sevinç, neşe ve coşkudan ibaret zaman anlayışının dar kalıplarına sığdırmıyoruz, sığdıramayız. Biz bayramları, hoşgörüyle bezer, huzur iklimi ile taçlandırırız. Biz bayramları birliğimizi ve bütünlüğümüzü kuvvetlendirecek özel günler olarak kabul ederiz. Biz bayramlarda sevgimiz gibi eldekini de paylaşır, milletçe dayanışma ve yardımlaşmanın manevi hazzını tadarız. Biz, bizim manevi coğrafyamızda her sene her iki bayramda da taze bir başlangıç yapar, hoşgörü ve karşılıklı muhabbet iklimini doyasıya teneffüs ederiz. Biz bayramlarda kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yurdun dört bir yanında aynı duygu bütünlüğünde buluşur, aynı manevi havayı teneffüs eder, sevinç, coşku, heyecan kadar varsa sevincimizi gölgeleyen burukluklar onları da paylaşır, sevinç ve kederde ortaklık ederiz. Bizim için bayramların manevi ihtivası, yüklendiği değerler manzumesi maddi ve fiziki ihtivasından daha mühimdir. Bizim için birbirimizi görmekten çok, gönüllerin kucaklaşması önemlidir bayramlarda. Biz bu bayramda mekân ve mesafe engeli tanımayan gönüllerimizle daha sıkı sarılacağız birbirimize. Eş dost, akraba, komşu gönül sıcaklığı, yürek bağı ile aynı mekânda değilse bile aynı iklimde buluşacağız bu bayramda.”

EVLATLARIMIZIN YÜZLERİNİN GÜLMESİ VE BAYRAMLARIN TADINA TAT, COŞKUSUNA COŞKU KATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
“Bu bayramda da bayramlara has yardımlaşma ve dayanışma iklimini tezahür ettireceğiz, hatta bayramlarda bir başka tezahür eden bu değerimize bu bayramda daha sıkı sarılacağız. Çünkü, bu bayramda salgın nedeniyle işini kaybeden, çalışma imkanı bulamayan, işi gücü aksayan kardeşlerimizin hanelerine de bayram coşkusu ve sevincini ulaştırma yükümlülüğümüz var” diyen Başkan Konuk, “milletimizin bu ay içerisinde gösterdiği asaletin ve yüksek şuurun bir sonucu olarak her yerde yardımlaşmayı ortak bir tavır olarak tezahür ettirmesi, aynı ezan, aynı kıble, aynı hayır duaları ve aynı değerleri paylaşarak ülkemizin her tarafında ortak bir manevi havayı teneffüs ettirmesi, yardımlaşma ve dayanışma konusunda gösterdiği duyarlılık bizi millet yapan bağların ne kadar güçlü, derin ve kopmaz olduğuna dair inancımızı pekiştirmiştir. Ramazan ayı münasebetiyle yaşadığımız bu manevi iklimin bizim coğrafyamızda ilelebet egemen olması en büyük temennimizdir. Bir başka temennimiz daha vardır, yoksula ve ihtiyaç sahibine yardım etmekten kimsenin imtina etmediği ülkemizde, bizim gönlümüzden geçen; yardımlara ihtiyaç duyacak hiç kimsenin kalmamasıdır. Bizim temennimiz ve çabamız bizim coğrafyamızın ve bizim milletimizin dünyanın en zengin, en müreffeh ülkesi ve milleti olması içindir. Her bayram bir önceki bayrama göre daha çok köyün, daha çok evin, daha çok üreticinin bayramları bayram gibi geçirmesi için üzerimize düşeni eksiksiz yapmış olmanın gönül rahatlığı ve başarmış olmanın öz güveni ile bayramların daha bir bayram gibi yaşanacağı, yokluk ve yoksulluğun belinin her yıl bir önceki yıla göre daha çok kırıldığı bir Türkiye ve tarım sektörü hedefimize hızla ilerliyor,  bizim evlatlarımızın her bayramda bir önceki bayramdan daha çok yüzlerinin gülmesi ve bayramların tadına tat, coşkusuna coşku katmak için çalışıyor, bu toprakların ve bu toprakların çocuklarının yüzünü güldürmek için çalışan herkese dualarımızda ilk sıra yer veriyoruz. Biz biliyor ve temenni ediyoruz ki, bu el ve gayret birliği bu toprakların çocuklarının istikbalini aydınlatacak, bu topraklarda yaşanan her bayrama ayrı bir tat ayrı bir coşku katacaktır. Salgınla mücadeleden bir an önce ve milletimizin hiçbir ferdinin sıkıntıya düşmeden başarıyla çıkmamıza vesile olması, bir daha hiçbir bayramı birbirimizden uzak geçirmememiz, sağlıklı ve sıhhatli günlerde kutlayacağımız gönüller kadar bedenlerin de kucaklaştığı nice bayramlara erişmek temennisiyle tüm üyelerimizin, bütün çiftçilerimizin, hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm inananların mübarek Ramazan Bayramını tebrik eder, bu rahmet ve bereket günlerinin hayırlara vesile olmasını dilerim”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum