Ünver, Çiftçinin Sorunlarını Dile Getirmeye Devam Ediyor

Ünver, Çiftçinin Sorunlarını Dile Getirmeye Devam Ediyor

Ünver, Çiftçinin Sorunlarını Dile Getirmeye Devam Ediyor
24 Ekim 2019 - 11:27

Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de yaptığı konuşma ile bu kez de mısır üreticisinin sorunlarını gündeme getirdi. “Dün, çiftçimize ‘Elinizdeki tüm mısırı alacağız.’ diyenler bugün nerededir? Geçmişte çiftçinin kara gün dostu olan TMO nerededir, dahası Tarım Bakanlığı nerededir?” diye sordu.


ÇİFTÇİ YENİ BİR ZORLUKLA KARŞI KARŞIYA


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak mısır üreticisinin depolama sorununu gündeme getiren Ünver; “Karaman'da hasat boyunca, mısırını, Bakanlıkça açıklanan 1.150 lira fiyattan satamayıp serbest piyasada ortalama 1.000 lira civarına satmak zorunda bırakılan çiftçimiz yeni bir zorlukla karşı karşıyadır.” dedi ve ekledi: “Kısa bir süre önce, TMO'nun gerekli hazırlıkları yaptığı ve üretilen mısırın tamamının alınacağı açıklanmıştı, şimdi ise depoların dolduğu söyleniyor.”


YETERLİ DEPOLAMA ALANI YOK


Karaman ve ilçelerinde yeterli depolama alanının olmadığına vurgu yapan CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver: “Karaman ve ilçelerinde Ayrancı deposu hariç TMO'ya ait depo veya lisanslı özel depo bulunmadığı ve bu nedenle mısır alımı yapılmadığı görülmektedir. Karaman Ziraat Odası, bir hafta önce arazide 350-400 bin ton mısır olduğunu açıklamıştır. Alıma devam eden 45 kilometre uzaklıktaki Ayrancı deposu ve 60 kilometre uzaklıktaki Hotamış lisanslı deposunun kapasitesi 40 bin tondur.” diye konuştu.


Ünver sözlerini; “Bu kapasite çiftçimizin elindeki mısırın tümünü almaya yetecek midir? Dün, çiftçimize ‘Elinizdeki tüm mısırı alacağız.’ diyenler bugün nerededir? Geçmişte çiftçinin kara gün dostu olan TMO nerededir, dahası Tarım Bakanlığı nerededir?” sorularıyla sonlandırdı.

Editor:  Zülküf Atael

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum